Raz na tysiąc lat: obchody tysiąclecia koronacji dwóch królów Polski w Gnieźnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Raz na tysiąc lat: obchody tysiąclecia koronacji dwóch królów Polski w Gnieźnie
Bolesław Chrobry, pocztówka z 1937 r. Foto: Polona/domena publiczna

Taka rocznica zdarza się raz na tysiąc lat: rok 2025 to milenium koronacji dwóch pierwszych królów Polski: Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta.

Bolesław Chrobry został koronowany na króla Polski prawdopodobnie 18 kwietnia 1025 roku. Jego syn, Mieszko II Lambert, został koronowany w grudniu tego samego roku.


Posłuchaj

4:21
2025: rok tysiąclecia koronacji dwóch pierwszych królów Polski (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Podwójna koronacja polskich władców

Koronacja Bolesława Chrobrego, która nastąpiła niedługo przed jego śmiercią,  stanowiła zwieńczenie jego panowania, ale również niezwykle ważne wydarzenie dla młodego państwa polskiego.

- Dojrzałość polityczna i strategia działania Bolesława Chrobrego doprowadziły do tego, że zjednał sobie cesarza Niemiec Ottona III, który wówczas miał największy wpływ na możliwość koronacji, oraz papieża. Dzięki temu mógł zostać koronowany - opowiada Michał Powałowski, prezydent Gniezna, miasta, gdzie obie koronacje się odbyły. - Tak naprawdę jest to święto nas wszystkich, Polaków. To był wielki krok, jeśli chodzi o sytuację polityczną i religijną dla naszego rodzącego się państwa piastowskiego - wskazuje.

- Myślę, że jako Polacy powinniśmy na to zwracać szczególną uwagę i być dumni z tego, że dzięki temu wydarzeniu, dziś jesteśmy wśród znaczących krajów Europy - stwierdza.


Cały rok imprez

Z tej okazji Gniezno przygotowało bardzo dużo wydarzeń i atrakcji: - Od początku stycznia aż do końca grudnia będziemy przygotowywać mnóstwo imprez, o których można przeczytać na stronie gniezno2025.pl. Są to zarówno wydarzenia o charakterze państwowym, kościelnym, ale też wydarzenia kulturalne, muzealne, turystyczne dla  wszystkich, dla każdego, kto chciałby się dowiedzieć czegoś o początkach państwa polskiego - zachęca Artur Krzysztosiak, dyrektor Wydziału Promocji Kultury i Turystyki Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

- Już od wielu lat obserwujemy rosnący trend chęci uczestnictwa w dużych wydarzeniach, uczestniczenia w historii. A co może być lepszym momentem, jak okrągła, tysięczna rocznica koronacji pierwszych królów Polski? - pyta Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Przeczytaj także


Średniowieczni rekonstruktorzy

Tysiąclecie podwójnej koronacji to dla Gniezna znakomita okazja do zaprezentowania i promocji atrakcji miasta i regionu. Bardzo wiele atrakcji będzie się działo w ramach corocznego wakacyjnego Królewskiego Festiwalu Artystycznego, który w tym roku, ze zrozumiałych względów, będzie miał szczególną oprawę. Centralną imprezą tego festiwalu będzie Festiwal Kultury Słowiańskiej. Na weekend 19-20 lipca zjadą rekonstruktorzy średniowieczni z całego kraju: na Placu Św. Wojciecha u stóp katedry gnieźnieńskiej będzie można spotkać wojów, łuczników, wiedźmy ale i kucharzy czy rzemieślników. U tych ostatnich można będzie się szkolić w rękodzielnictwie średniowiecznym

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Monika Suszek
Autorka materiału reporterskiego: Anna Depczyńska
Data emisji: 11.01.2025
Godzina emisji: 6.35

pr/dz

Polecane