Raz na tysiąc lat: obchody tysiąclecia koronacji dwóch królów Polski w Gnieźnie
2025-01-11, 13:01 | aktualizacja 2025-01-11, 14:01
Taka rocznica zdarza się raz na tysiąc lat: rok 2025 to milenium koronacji dwóch pierwszych królów Polski: Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta.
Bolesław Chrobry został koronowany na króla Polski prawdopodobnie 18 kwietnia 1025 roku. Jego syn, Mieszko II Lambert, został koronowany w grudniu tego samego roku.
Posłuchaj
Podwójna koronacja polskich władców
Koronacja Bolesława Chrobrego, która nastąpiła niedługo przed jego śmiercią, stanowiła zwieńczenie jego panowania, ale również niezwykle ważne wydarzenie dla młodego państwa polskiego.
- Dojrzałość polityczna i strategia działania Bolesława Chrobrego doprowadziły do tego, że zjednał sobie cesarza Niemiec Ottona III, który wówczas miał największy wpływ na możliwość koronacji, oraz papieża. Dzięki temu mógł zostać koronowany - opowiada Michał Powałowski, prezydent Gniezna, miasta, gdzie obie koronacje się odbyły. - Tak naprawdę jest to święto nas wszystkich, Polaków. To był wielki krok, jeśli chodzi o sytuację polityczną i religijną dla naszego rodzącego się państwa piastowskiego - wskazuje.
- Myślę, że jako Polacy powinniśmy na to zwracać szczególną uwagę i być dumni z tego, że dzięki temu wydarzeniu, dziś jesteśmy wśród znaczących krajów Europy - stwierdza.
Cały rok imprez
Z tej okazji Gniezno przygotowało bardzo dużo wydarzeń i atrakcji: - Od początku stycznia aż do końca grudnia będziemy przygotowywać mnóstwo imprez, o których można przeczytać na stronie gniezno2025.pl. Są to zarówno wydarzenia o charakterze państwowym, kościelnym, ale też wydarzenia kulturalne, muzealne, turystyczne dla wszystkich, dla każdego, kto chciałby się dowiedzieć czegoś o początkach państwa polskiego - zachęca Artur Krzysztosiak, dyrektor Wydziału Promocji Kultury i Turystyki Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.
- Już od wielu lat obserwujemy rosnący trend chęci uczestnictwa w dużych wydarzeniach, uczestniczenia w historii. A co może być lepszym momentem, jak okrągła, tysięczna rocznica koronacji pierwszych królów Polski? - pyta Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Przeczytaj także
- Królewskie wakacje to nie jest prosta sprawa, czyli jak Władysław IV pojechał "do wód"
- Tajemniczy Słowianie. Czy badania genetyczne pozwolą odkryć, skąd pochodzą?
- Milenium Koronacji Królewskich w Gnieźnie. Jakie atrakcje zaplanowano?
- Archeologia lotnicza, czyli w jaki sposób z powietrza można odkrywać przeszłość
Średniowieczni rekonstruktorzy
Tysiąclecie podwójnej koronacji to dla Gniezna znakomita okazja do zaprezentowania i promocji atrakcji miasta i regionu. Bardzo wiele atrakcji będzie się działo w ramach corocznego wakacyjnego Królewskiego Festiwalu Artystycznego, który w tym roku, ze zrozumiałych względów, będzie miał szczególną oprawę. Centralną imprezą tego festiwalu będzie Festiwal Kultury Słowiańskiej. Na weekend 19-20 lipca zjadą rekonstruktorzy średniowieczni z całego kraju: na Placu Św. Wojciecha u stóp katedry gnieźnieńskiej będzie można spotkać wojów, łuczników, wiedźmy ale i kucharzy czy rzemieślników. U tych ostatnich można będzie się szkolić w rękodzielnictwie średniowiecznym
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Monika Suszek
Autorka materiału reporterskiego: Anna Depczyńska
Data emisji: 11.01.2025
Godzina emisji: 6.35
pr/dz