Aplikacja pomoże wykryć autyzm u dziecka. Wczesna diagnoza może złagodzić objawy
2024-06-04, 13:06 | aktualizacja 2024-06-04, 13:06
Polscy naukowcy z Lublina, we współpracy z australijskimi neuropsychologami, opracowują aplikację opartą na filmach. Ma ona pomóc rodzicom w ocenie, już na wczesnym etapie, czy dzieci rozwijają się prawidłowo.
- W latach 80. XX w. autyzm stwierdzano u jednego dziecka na 2 tysiące. Obecnie - u jednego na 100 dzieci.
- W krajach Unii Europejskiej jest około 5 milionów osób w spektrum autyzmu.
- W Polsce jest ponad 80 tysięcy dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu.
Powstaje polska aplikacja, która pomoże odczytywać zachowania niestandardowe, mogące świadczyć m.in. o spektrum autyzmu. Nie pozwoli ona na postawienie diagnozy, ale będzie narzędziem pomagającym rodzicom w ocenie, czy ich dzieci rozwijają się prawidłowo.
Rodzice będą mogli sami sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo
Nad aplikacją pracują neuropsycholodzy z Lublina i Australii. Pozwala ona na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości rozwojowych dziecka już na wczesnym etapie jego życia. Przy spektrum autyzmu im wcześniej się zainterweniuje, tym łatwiej jest nie dopuścić do rozwoju różnych objawów.
- Późna diagnoza ADHD. Codzienność osoby neuroatypowej opisana w książce Anety Korycińskiej
- Psycholożka w "Klubie Trójki": Autyzm to nie inność. Autyzm to cecha mniejszościowa
- Umysł, który pracuje w niestandardowy sposób
- Nie chciałabym, aby ktoś myślał, że na podstawie aplikacji może zdiagnozować autyzm. To narzędzie, które opiera się na filmach. Rodzic, oglądając te filmy, będzie bardziej czujny, zobaczy, czy są jakieś trudności u dziecka, albo potwierdzi, że takich nie ma - mówi Anna Prokopiak, prezes Fundacji Alpha. - Może ona podpowiedzieć, na jakie zachowania zwrócić uwagę i które z nich mogą wskazywać, że mamy do czynienia ze spektrum autyzmu. Jest ona przeznaczona dla dzieci od jedenastego miesiąca do drugiego roku życia - dodaje.
źródło: YouTube/Fundacja Alpha
Aplikacja ma być gotowa za około miesiąc.
- Obecnie trwają bardzo intensywne prace nad wdrożeniem polskiej wersji aplikacji, od tłumaczenia filmów po opracowanie ich pod kątem specjalistycznym - mówi Magdalena Pakulska-Modrzejewska z Fundacji Alpha.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Materiał: Lilianna Kaczmarczyk
Data emisji: 4.06.2024
Godzina emisji: 10.36
***
dm/wmkor