Handel elektroniczny kiedyś i dziś. "Wciąż mamy potrzebę wyjścia do sklepu"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Handel elektroniczny kiedyś i dziś. "Wciąż mamy potrzebę wyjścia do sklepu"
W ciągu kilku ostatnich lat automaty paczkowe upowszechniły się w polskich miastach. Czy w przyszłości pojawi się nowy, lepszy sposób dostarczania towarów?Foto: Andrew Angelov/Shutterstock

- Handel elektroniczny rozwijał się na przestrzeni lat. Było to widoczne w szczególności podczas pandemii, kiedy musieliśmy przejść do kanału internetowego, bo nie było możliwości zakupów tradycyjnych - opowiada w radiowej Trójce dr hab. Arkadiusz Kawa - dyrektor Poznańskiego Instytutu Technologicznego. W Polsce wraz z tym rozwojem powszechne stały się na przykład automaty, w których możemy odebrać paczki. Tymczasem za oceanem pojawiły się już pomysły, by paczkę wysyłać z... kosmosu. Czy to możliwe? I jaka będzie przyszłość tej formy handlu?

  • W Polsce mamy automaty paczkowe. W Ameryce z kolei jedna z firm rozpoczęła testy dostarczania towarów z orbity ziemskiej.
  • Czy w przyszłości dostawy paczek z kosmosu będą normą? Tego nie wiemy. Dr hab. Arkadiusz Kawa tłumaczy natomiast w radiowej Trójce, że na długo jeszcze pozostaną z nami tradycyjne sklepy. 

Nowy sposób dostawy paczek pojawił się w Stanach Zjednoczonych. Pracuje nad nim jedna z firm zajmujących się technologiami kosmicznymi. Jak twierdzą twórcy koncepcji, wysłana w ten sposób paczka przyleci z kosmosu w dowolne miejsce w 90 minut.

Na razie projekt jest w fazie testów. - Mówiąc bardzo obrazowo, na orbitę ziemską jest wystrzelona satelita, która ma zasobnik, gdzie mogą być umieszczone towary. W razie potrzeby tego towaru zostaje uwolniony ten ładunek i on ląduje w wyznaczonym miejscu z dokładnością do 100 metrów - tłumaczy dr hab. Arkadiusz Kawa. - To oczywiście jest koszmarnie drogie, bo wysłanie czegokolwiek w kosmos jest bardzo kosztowne. Natomiast można sobie wyobrazić, że na potrzeby wojskowe albo humanitarne, to może być bardzo użyteczna technologia - dodaje ekspert.

Najczęściej czytane:

Czy handel w internecie zastąpi tradycyjne sklepy?

Nawet jeśli upowszechni się wysyłanie towarów z orbity, na pewno przyjdzie nam na to jeszcze poczekać. Pamiętajmy jednak, że rynek handlu online wciąż ewoluuje. Jeszcze paręnaście lat temu automaty paczkowe nie były stałym elementem krajobrazu miejskiego. Z kolei na towar zakupiony z zagranicznych sklepów musieliśmy czekać nawet miesiąc. Dziś przesyłka z innego kraju dotrze do nas w parę dni.

- To nie jest tak, że kupujemy coś na przykład bezpośrednio z Chin, tylko najczęściej kupujemy od chińskiej platformy, która często ma magazyny również w Europie, a nawet w Polsce. Chyba, że to jest towar wysokiej wartości; wtedy będzie on do nas transportowany drogą lotniczą - wyjaśnia gość radiowej Trójki. 

Dr hab. Arkadiusz Kawa zaznacza jednocześnie, że mimo dobrej kondycji zakupy elektroniczne nie zastąpią zapewne tradycyjnej wyprawy do sklepu. - Po pandemii było widać, jak konsumenci zaczęli wracać do sklepów. (...) Średnio co piąty, szósty towar kupujemy przez internet, a resztę kupujemy w sklepie tradycyjnym, bo wciąż mamy taką potrzebę. Natomiast ten udział będzie się zwiększał. Szacuję, że za 10 lat to będzie ok. 50 procent - ocenia dyrektor Poznańskiego Instytutu Technologicznego.


Posłuchaj

7:39
Handel elektroniczny kiedyś i dziś. "Wciąż mamy potrzebę wyjścia do sklepu" (Program Środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Tomasz Żąda
Gość: dr hab. Arkadiusz Kawa (dyrektor Poznańskiego Instytutu Technologicznego)
Data emisji: 28.05.2024
Godzina emisji: 12.16

qch

Polecane