Portugalia - pełen uroku obiekt westchnień i tęsknoty milionów turystów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Portugalia - pełen uroku obiekt westchnień i tęsknoty milionów turystów
Lizbona - miasto, w którym można się zakochać.Foto: Shutterstock/Shevdinov1

Skąd się bierze popularność Portugalii wśród turystów z całego świata? Dlaczego turyści bardzo chętnie wracają do tego kraju i co koniecznie trzeba zobaczyć, jadąc do Portugalii? W audycji "Swoją drogą" odbyliśmy dźwiękową podróż po Portugalii. 

  • Portugalia to kraj położony w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego.
  • Portugalia jest ponad trzy razy mniejsza od Polski. Jej powierzchnia liczy 92 391 km².
  • W Portugalii mieszka ponad 10 milionów ludzi. W pierwszym kwartale tego roku było ich jednak 30 procent więcej, bo ten kraj w tym czasie odwiedziło 3 miliony turystów.


Portugalia to nie tylko przepiękne krajobrazy, oryginalna architektura, ciekawa kultura i muzyka. W tym kraju tradycja świetnie łączy się z nowoczesnością.


Portugalia - kraj fado i turystów

Bardzo charakterystyczna dla tego kraju jest muzyka fado, powstała w XIX wieku w biednych dzielnicach portowych portugalskich miast. To melancholijna pieśń, wykonywana przez jednego wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar. 

O tym pięknym kraju, który w tym roku bije rekordy popularności wśród turystów z całego świata, o jego kulturze i muzyce, w audycji "Swoją drogą" opowiadał dyrektor łódzkiego Fotofestiwalu, mieszkający od czterech lat w Portugalii - Krzysztof Candrowicz. 

- Fado portugalskie to uwalniająca praktyka, bardzo emocjonalna muzyka. Korzenie fado biorą się z tęsknoty (...) za mężczyznami, którzy wypływali na długie wyprawy oceaniczne. Kobiety, które na nich czekały, bardzo tęskniły, i fado to taka uwalniająca praktyka - mówi Krzysztof Candrowicz. 

 

Posłuchaj

8:21
Krzysztof Cendrowicz o Portugalii (Swoją Drogą/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

- Portugalia przez ostatnie lata jest bardzo często romantyzowanym krajem. Ze względu oczywiście na tę bliskość oceanu i niesamowitą letnią atmosferę, ruch turystyczny. Doszło do takiej właśnie egzotyzacji kultury portugalskiej - dodaje Krzysztof Candrowicz. 


Lizbona - miasto, które można pokochać 

Największym miastem i stolicą Portugalii jest Lizbona, leżąca nad rzeką Tag, przy jej ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Od czego zacząć zwiedzanie tego pięknego miasta? 
Na to pytanie odpowiada dziennikarka i autorka książki "Lizbona. Miasto, które przytula" - Weronika Wawrzkowicz.  

- Cais das Colunas, czyli takie Nabrzeże Kolumn. Powędrowałabym po prostu do rzeki Tag i poobserwowała trochę mewy, od których zawsze biorę trochę lekcji życiowych. To jest taki mój rytuał, że niezależnie od tego, gdzie się znajduję po przyjeździe do stolicy Portugalii, to zawsze idę się przywitać z rzeką i zawsze mnie ujmują te dwie kolumny, które są obmywane przez rzekę. To są takie wrota do Lizbony od strony wody - mówi Weronika Wawrzkowicz. 

fot. Shutterstock.com/Albina Sazheniuk


Lizbona to miasto, w którym można się zakochać. Ma swój specyficzny klimat, którym można się zauroczyć i marzyć o tym, aby wracać do tego miasta wielokrotnie. 

Czytaj także: 


- Ja nazywam Lizbonę takim swoim miejscem do tęsknienia (...). Chciałam się przeprowadzić do Lizbony, miałam takie marzenie. Potem zauważyłam jednak, że tak mniej więcej po miesiącu trochę te różowe okulary zaczynają mi spadać. Więc pomyślałam sobie, że będzie to takie moje miejsce do tęsknienia (...). To jest jedyne miejsce, za którym ja naprawdę potrafię tęsknic jak za człowiekiem - wyznaje Weronika Wawrzkowicz.  

 

Posłuchaj

20:23
Weronika Wawrzkowicz o Lizbonie (Swoją Drogą/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Swoją Drogą
Prowadzi: Martyna Matwiejuk
Goście: Krzysztof Candrowicz (dyrektor łódzkiego Fotofestiwalu, mieszkający w Portugalii) i Weronika Wawrzkowicz (dziennikarka)
Data emisji:
 25.05.2024
Godziny emisji: 11.10, 12.14, 

dm/wmkor


Polecane