Dotknięcie dziecięcej wrażliwości na rodzinnym pikniku Trójki
2024-05-26, 11:05 | aktualizacja 2024-05-26, 11:05
– Bez uważnego słuchania i obserwowania dziecka nie ma szans na jego zrozumienie, wejście w jego buty i pomaszerowanie przez jego świat – uważa Iwona Zabielska-Stadnik, redaktorka naczelna czasopisma "Newsweek-Psychologia". Przygotowaną przez ten magazyn wystawę "Wrażliwe jak dziecko" będzie można zobaczyć podczas niedzielnego pikniku Trójki, "Myśliwiecka - Dzień Mamy, Taty i Dziecka".
- Organizowany wraz z Narodowym Centrum Kultury piknik "Myśliwiecka - Dzień Mamy, Taty i Dziecka" odbędzie się w niedzielę (26 maja) w ogrodzie Trójki przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w godz. 11.00-16.00.
- W programie imprezy są in. gry i warsztaty literackie, spotkania z autorami i ilustratorami książek dla dzieci oraz czytanie fragmentów utworów literackich przez dziennikarzy stacji.
- Wystawa "Wrażliwe jak dziecko" składa się z dwunastu ilustracji i dodatkowego, trzynastego obrazu okładkowego.
Stworzoną przez "Newsweek" wystawa "Wrażliwe jak dziecko" mieli okazję zobaczyć mieszkańcy wielu miejscowości. – My ją bardzo chętnie wypożyczamy, ona wędruje sobie po całej Polsce, jest w różnych miejscach, wszędzie tam, gdzie chcemy, żeby rodzice dorośli, opiekunowie i wychowawcy zetknęli się z tymi tematami – mówi Iwona Zabielska-Stadnik, redaktorka naczelna czasopisma "Newsweek-Psychologia".
Wystawa łączy obraz ze słowem pisanym. Do powstających w magazynie artykułów zatrudnieni w tym celu ilustratorzy przygotowują odpowiednią oprawę graficzną. To właśnie ona ma przyciągać wzrok zwiedzających, którzy następnie – z pomocą dołączonych kodów QR – mogą otworzyć odpowiedni artykuł.
Zanurzenie w dziecięcym świecie
Jak twierdzi Iwona Zabielska-Stadnik, autorzy publikowanych w "Newsweeku" tekstów "zanurzają się w dziecięcy świat i jest tam jedna wielka wrażliwość na sprawy dzieci, na ich problemy, na ich perspektywę".
– Dla nas bardzo ważne jest, żeby pokazać czytelnikom perspektywę dziecka albo nastolatka, a nie trzymać się perspektywy, którą mamy my, dorośli, którym najczęściej wydaje się, że jest tak albo tak w życiu młodego człowieka. A prawda jest taka, że te dzieciaki zupełnie inaczej widzą te same sprawy, które my już umiemy zdefiniować – mówi gościni "Zapraszamy do Trójki".
Zobacz też: "Myśliwiecka - Dzień Mamy, Taty i Dziecka" w ogrodzie radiowej Trójki. Zapraszamy na piknik!
Odrywanie własnego wewnętrznego dziecka
Z punktu widzenia dojrzałego czytelnika dodatkowym atutem artykułów może być obudzenie w sobie na nowo młodzieńczej wrażliwości. – Każdy z nas ma swoje wewnętrzne dziecko, natomiast my je zagłuszamy przez to życie dorosłe, które prowadzimy, przez problemy, z którymi się zmagamy, trudności, którym musimy stawić czoła – uważa Iwona Zabielska-Stadnik.
– Gdy nasz mózg się rozwija, uczymy się abstrahowania, obserwowania rzeczywistości, nazywania i kategoryzowania, zajmowania stanowiska. To pierwsze, bardzo świeże spojrzenie i doświadczenie tego, co się dzieje w naszym życiu, po prostu nam później umyka – dodaje dziennikarka.
Bezcenne poczucie własnej wartości
Podstawowym zagadnieniem poruszanym na wystawie jest poczucie własnej wartości dziecka. – Jest ono takim fundamentem, na którym rośnie potem cała nasza dorosłość i nasze wejście w ten świat, gdzie już nie mamy się na kim opierać, do kogo odwoływać i pod czyje skrzydła chować, tylko musimy być już odpowiedzialni za wszystko, co robimy i co myślimy – mówi Iwona Zabielska-Stadnik.
Rozmówczyni Michała Matusa zachęca do tego, abyśmy przede wszystkim uważnie słuchali i obserwowali nasze dzieci. – Bez tego właściwie nie ma szans na zrozumienie i na próbę wejścia w te buty dziecka i pomaszerowania przez jego świat.
Na wystawę "Wrażliwe jak dziecko" składa się łącznie dwanaście ilustracji plus dodatkowy, trzynasty obraz okładkowy.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Gościni: Iwona Zabielska-Stadnik (redaktorka naczelna czasopisma "Newsweek-Psychologia")
Data emisji: 25.05.2024
Godzina emisji: 8.36
kc/wmkor