Coppola i Cronenberg zawiedli, Lucas z Honorową Złotą Palmą. W sobotę poznamy laureatów MFF w Cannes

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Coppola i Cronenberg zawiedli, Lucas z Honorową Złotą Palmą. W sobotę poznamy laureatów MFF w Cannes
Reżyser George Lucas, twórca legendarnych "Gwiezdnych wojen", odbierze Honorową Złotą Palmę podczas ceremonii zamknięcia 77 MFF w CannesFoto: PAP/EPA.

Tegoroczny festiwal w Cannes zbliża się do końca i można się już pokusić o wstępne podsumowanie. Nie można powiedzieć, że festiwal był nudny: starzy mistrzowie rozczarowali, ale było też sporo zachwytów i pozytywnych zaskoczeń. Werdykt zostanie ogłoszony w sobotę, a na giełdzie jak zwykle gotuje się od przypuszczeń i domysłów. Chociaż wydaje się, że w wyścigu po Złotą Palmę liczą się tylko trzy lub cztery filmy.

 • Tegoroczny 77. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbywa się w dniach 14-25 maja. Przewodniczącą jury konkursu głównego jest amerykańska reżyserka i aktorka Greta Gerwig.
 • W czasie festiwalu honorową Złotą Palmę odebrała znakomita aktorka Meryl Streep. Kolejne takie wyróżnienie trafiło do legendarnego Studio Ghibli. Podczas ceremonii zamknięcia honorową Złotą Palmę odbierze reżyser George Lucas.

Magnus von Horn z szansą na nagrodę

Właściwie jedynym przedstawicielem naszego kraju na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes jest Magnus von Horn i jego "Dziewczyna z igłą", koprodukcja polsko-duńsko-szwedzka. Film został bardzo dobrze przyjęty i mimo że pojawiło się kilku konkurentów, cały czas wymieniany jest jako jeden z tytułów mający szansę na którąś z nagród.

– Są tutaj twórcy bardzo istotni dla historii kina światowego, chociażby Francis Ford Coppola czy David Cronenberg. Film tego pierwszego, "Megalopolis", to był jeden z największych zawodów tegorocznego konkursu. Podobnie "The Shrouds" Cronenberga nie spotkał się z dobrymi ocenami – relacjonuje wprost z Cannes Kuba Armata, dziennikarz i krytyk filmowy, obserwator festiwali. – "Dziewczyna z igłą" wciąż jest w czołówce, w gronie tytułów, o których się mówi w kontekście końcowych nagród. Natomiast nie ma co ukrywać, że Magnusa wyprzedziło kilka filmów, chociażby w plebiscytach dziennikarzy, które są prowadzone na bieżąco. Jednak wciąż nie jest bez szans na jedną z festiwalowych nagród – ocenia.

The Girl with the Needle/TouTube The Match Factory

Zaskoczenie i kontrowersje

Jest kilka tytułów, które zaskoczyły: jednym z nich jest "The Substance" w reżyserii Coralie Fargeat. – Mam wrażenie, że taki film mógłby zrobić Cronenberg w swojej najlepszej formie: bardzo drastyczny, ekstremalny, opowiadający o ludzkim ciele. Z Demi Moore w roli głównej: to jedna z najlepszych jej ról w karierze. To jeden z tych tytułów, które się wymienia jako faworytów do Złotej Palmy – wskazuje rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego. Przywołuje też Yorgosa Lanthimosa, od lat gorące nazwisko festiwalowe, jednego z tych twórców, który przyciągnął wielką publikę na swój film w Cannes. – Jednak "Rodzaje życzliwości" mocno podzieliły widownię: są zwolennicy, są przeciwnicy. Mam wrażenie, że jest to swoisty wybryk Lanthimosa, który nie spotka się z tak dobrą recepcją, jak jego dwa ostatnie filmy – stwierdza.

– Tak więc o tym tytule raczej nie mówi się w kontekście Złotej Palmy, aczkolwiek jest to film, który ma tu też swoich gorących zwolenników – wskazuje.


Przeczytaj także


Festiwalowi faworyci

Jednak gdyby nagrody przyznawano wg owacji publiczności po seansie oraz ocen krytyków, Złotą Palmę odebrałby Jacques Audriard lub Sean Baker. Pierwszy z nich pokazał film "Emilia Perez" będący brawurowym połączeniem thrillera i musicalu. – To jeden z canneńskich ulubieńców: miał ogromną owację po seansie. Należy ten tytuł rozpatrywać w kategorii faworytów, tym bardziej, że Audriard potwierdził, że czy bierze się za kino psychologiczne, western, czy właśnie musical, potrafi zrobić coś dobrego – przyznaje Trójkowy ekspert. I zdradza, że jego faworytem jest "Anora", nowe dzieło Seana Bakera. – Kapitalny komediodramat, opowieść o tancerce erotycznej, która próbuje zmienić swoje życie, poznając młodego rosyjskiego miliardera. Film, który mnie porwał. Mam nadzieję, że znajdzie swoje miejsce w werdykcie jurorskim, bo z całą pewnością na to zasługuje – ocenia.


Posłuchaj

8:08
Kuba Armata wstępnie podsumowuje 77 MFF w Cannes. Kto dostanie Złotą Palmę? (Trójkowo, filmowo/Trojka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ponadto w audycji:

 • Premiera polska: "Fin del mundo?" w reżyserii Piotra Dumały, rozmowa z reżyserem;
 • 64. Krakowski Festiwal Filmowy (26.05-2.06.2024): zapowiedzi programowe, rozmowa z organizatorami;
 • Rozmowa z Kacprem Wójcickim, autorem zdjęć do filmu o Andrzeju Sewerynie "Jestem postacią fikcyjną" (film otwarcia Krakowskiego Festiwalu Filmowego);
 • Dni Śląskich Kin Studyjnych (24-26.05.2024): zapowiedzi programowe, rozmowa z organizatorami;
 • Aktualności filmowe.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Gość: Kuba Armata (dziennikarz i krytyk filmowy)
Data emisji: 24.05.2024
Godzina emisji: 13.21

pr/wmkor

Polecane