Festiwal Literatury Ojce i Dziatki, czyli jak promować czytelnictwo wśród najmłodszych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Literatury Ojce i Dziatki, czyli jak promować czytelnictwo wśród najmłodszych
Czytelnictwo trzeba promować od najmłodszych lat - Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i DziatkiFoto: shutterstock/PeopleImages.com - Yuri A

W jaki sposób promować literaturę wśród najmłodszych? Jednym ze sposobów jest Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki, który w tym roku odbywa się w sześciu miastach Polski: w Warszawie, we Wrocławiu, w Gdyni, Sopocie, Katowicach i Lublinie.    

  • W 2023 roku 43 procent Polaków zadeklarowało, że przeczytało przynajmniej jedną książkę. To o 9 procent więcej niż w roku poprzednim i najwięcej od 10 lat.
  • Według danych World Culture Score najwięcej czytają w Indiach. Standardowy mieszkaniec tego kraju spędza 10 godzin i czterdzieści dwie minuty tygodniowo na czytaniu książek.
  • Częścią Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki był także "Ostry dyżur literacki", który odbywał się w niedzielę (26 maja) w ogródku radiowej Trójki. 


Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki to 
największa w Polsce impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci. 

Rodzinne czytanie

Jest to festiwal międzypokoleniowy, gdyż liczy się rodzina. To w niej kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. Niech książki burzą mury generacyjne i łączą. Niech będą pretekstem i inspiracją do ważnych rozmów oraz wspaniale spędzonego wspólnie czasu. 

- Rodzice z dziećmi zjeżdżają się na wydarzenia festiwalowe, a nawet tak sobie planują wakacje, by zajrzeć też do nas na festiwal. Współczesne książki dla dzieci są i tak piękne i tak mądre, że są interesujące zarówno dla dzieci, jak i dorosłych - mówi Agnieszka Karp-Szymańska z Fundacji "Czas Dzieci".

Z literaturą dziecięcą od Warszawy do Lublina

W tym roku Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki odbędzie się w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Sopocie, Katowicach i Lublinie. W stolicy festiwal rozpoczął się w środę, 22 maja. 

Czytaj także: 

- Podczas festiwalu będzie mnóstwo spotkań z autorami książek dla dzieci. Będą opowiadać o książkach, które mogą odpowiadać też na szczególne potrzeby i problemy, wyzwania współczesnych dzieci. Będziemy mówić o emocjach, o samoakceptacji, o relacjach międzyrówieśniczych i międzypokoleniowych.

Będą spacery literackie, będą gry, będą warsztaty wielkoformatowe (...). Zależy nam na tym, aby dzieci, ale też ludzie młodzi - bo do nich też trafiamy - uosabiali książkę jako jedną wielką przygodę - dodaje Agnieszka Karp-Szymańska. 

Festiwalowy "Ostry dyżur literacki"

W najbliższą niedzielę Program 3 Polskiego Radia wraz z Narodowym Centrum Kultury przygotowują piknik rodzinny, który połączy w sobie obchody Dnia Matki i Dnia Dziecka. W ogródku radiowej Trójki jednym z punktów spotkania będzie akcja wspólnego czytania oraz akcja "Ostry dyżur literacki", będący częścią Festiwalu Ojce i Dziatki.

- "Ostry dyżur literacki" to spotkanie z ekspertami literatury dziecięcej. Ja też będę obecna na "Ostrym dyżurze", w kitlu lekarskim, ze słuchawkami, z tabletkami mądrości, w których będą się kryć cytaty z ulubionych książek dziecięcych - kontynuuje Agnieszka Karp-Szymańska.   


Posłuchaj

6:24
Agnieszka Karp-Szymańska o Międzypokoleniowym Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Dobrego Dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Data emisji: 23.05.2024
Gościni: Agnieszka Karp-Szymańska (Fundacji "Czas Dzieci")
Godziny emisji: 11.16 

dm/wmkor

Polecane