Festiwal Fabuły – święto literatury w sercu Poznania 

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Fabuły – święto literatury w sercu Poznania 
Festiwal Fabuły 2024Foto: mat. promocyjne

W dniach 21–25 maja 2024 roku w Centrum Kultury ZAMEK odbędzie się Festiwal Fabuły, który na przestrzeni sześciu edycji wyrósł na jedno z najważniejszych literackich wydarzeń w Polsce.

Przed nami tydzień pełen spotkań, rozmów i emocji wokół książek, literacki spacer nad Cybiną i warsztat kreatywny z pisania, wykłady akademickie, podcast na żywo i spektakl inspirowany fragmentami tekstów tegorocznych gościń i gości. W trakcie trwania festiwalu odbędzie się gala Poznańskiej Nagrody Literackiej.

Tematem przewodnim festiwalu będzie rozmowa o polskiej tożsamości – potransformacyjnej, ludowej, katolickiej, discopolowej, a także o pisaniu queerowym, czyli o wolności. Komiks i utwory dramatyczne – to dziedziny literatury, które w tym roku dopiszą kolejne linijki festiwalowej historii. Nie zabraknie dyskusji o debiutach i o tym, co dzieje się chwilę przed nim.

Festiwal to rozmowa o ważnych tematach i fenomenach literatury ostatnich lat: podczas jego trwania odbędą się dyskusje m.in. o "zwrocie ludowym" i książkach opisujących różne drogi i konsekwencje "wychodzenia z pochodzenia".

– Podczas 6. edycji Festiwalu Fabuły podniesiemy temat polskiej tożsamości. Wśród literatury faktu od kilku lat wyróżniają się świetne biografie. Ostatnio szczególnie te, które opowiadają od nowa życie wybitnych jednostek, pozwalając inaczej spojrzeć na dzieje zbiorowości. Osobne spotkanie oraz seminarium poświęcimy pisaniu queerowemu. Na ukos przez festiwalowy porządek i nieporządek będzie szło spotkanie z osobami po debiucie oraz czytanie tekstów przez te, które pierwszej książki jeszcze nie wydały – zapowiada kurator festiwalu, Marcin Jaworski.

W 5-dniowym programie tegorocznej edycji znalazły się spotkania cykliczne i jednoaktowe. Wykłady akademickie w ramach cyklu "Kanon od nowa", czyli świeże spojrzenie na klasyki literatury, rozmowy na tematy społeczne, czytanie i omawianie tekstów debiutanckich ("Ale debiut" i "Przed debiutem"), nocne czytanie tekstów studentek(-ów) kierunku "Sztuka mówienia" z Uniwersytetu A. Mickiewicza, podcast na żywo, seminarium krytyczne o lesbijskim modernizmie, przepisywanie biografii, tryumf opowiadań, spotkanie z nominowanymi do Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium im. Stanisława Barańczaka, badanie dramatu i jego miejsca wśród polskiej literatury. Komiks, warsztaty kreatywne z pisania, spacer literacki nad Cybiną, czy spektakl improwizowany fragmentami tekstów tegorocznych gościń i gości to punkty programu warte zauważenia i licznej obecności.

Poznańska Nagroda Literacka w tym roku obchodzi dziesięciolecie istnienia. Myśl o jej powołaniu zrodziła się kilka dni po śmierci Stanisława Barańczaka. O tej chwili pisał prof. Piotr Śliwiński – "decyzja nie zapadła przy biurku, w wyniku kalkulacji i targów, w nadziei zbicia jakiegoś medialnego kapitału, lecz z tzw. porywu serca, pod wpływem straty, która nagle okazała się trudna do przemilczenia". 

Poznańska Nagroda Literacka składa się z dwóch części – Nagrody im. Adama Mickiewicza i Narody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Przyznawana jest w dwóch kategoriach: za całokształt twórczości (Nagroda im. Adama Mickiewicza) i za znaczący dorobek twórczyń i twórców, które/którzy nie ukończyli 35. roku życia (Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka). W jej ramach nagradzane są: twórczość poetycka, prozatorska, dramatopisarska, przekładowa, eseistyczna, reportażowa czy popularyzatorska.

10 maja podczas konferencji prasowej poznaliśmy nazwisko laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza – Marcina Świetlickiego. Ogłoszono także trzy osoby nominowane do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka: Justyna Kulikowska, Piotr Sadzik, Aga Zano.

Strona internetowa Festiwalu Fabuły: www.festiwalfabuly.pl/

Polecane