Pałac Krasińskich otwarty dla turystów. Co zobaczymy na ekspozycji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac Krasińskich otwarty dla turystów. Co zobaczymy na ekspozycji?
Od 21 maja turyści mogą zwiedzać Pałac Krasińskich. W jego wnętrzach przygotowano wystawę najważniejszych dzieł ze zbiorów Biblioteki NarodowejFoto: PAP/Radek Pietruszka

Około 200 najcenniejszych obiektów ze zbiorów Biblioteki Narodowej, od średniowiecza do współczesności, można będzie podziwiać w odnowionym Pałacu Krasińskich w Warszawie. Po raz pierwszy w historii turyści będą mogli zwiedzić obiekt w całości. Na ekspozycji znajdziemy m.in. zapiski sprzed tysiąca lat oraz rękopisy Fryderyka Chopina, Agnieszki Osieckiej czy Jacka Kaczmarskiego.

  • Od 21 marca Pałac Krasińskich jest otwarty dla zwiedzających.
  • W pałacu można oglądać najważniejsze dzieła polskiej kultury ze zbiorów Biblioteki Narodowej. To m.in. średniowieczne zapiski oraz rękopisy wybitnych twórców.

Pałac Krasińskich, zwany również Pałacem Rzeczypospolitej, został zbudowany w latach 1677-1695 dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego. Do 2019 roku mieściła się tu siedziba zbiorów specjalnych Biblioteki Narodowej. XIX-wieczny zabytek będzie dostępny dla zwiedzających od 21 maja. Na ekspozycję trafił m.in. dokument z zapisem "Dąbrówka przybyła do Mieszka" sprzed ponad tysiąca lat. Jak wyjaśnia dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski, to prawdopodobnie najważniejszy obiekt w zbiorach instytucji.

Wszystkie książki prezentowane na wystawie są otwarte na wybranych przez organizatorów stronach. Skąd ten wybór? - Decydujemy się na pokazanie fragmentów, które na trwałe zapisały się w historii i kulturze Polski - wyjaśnia Dominik Cieszkowski, zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej. - Dlatego "Rocznik świętokrzyski dawny" otwarty jest na stronie, na której mamy pierwszy zapis o tym, jak Dąbrówka przybyła do Mieszka I. (...) Inne obiekty otwarte są na tych stronach, które są wyjątkowo ciekawe. Na przykład tomik poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jest otwarty na stronie, na której jest dedykacja "Mojej ukochanej żonie Basieńce w dniu ślubu" - dodaje rozmówca Doroty Piotrowskiej.

Dzieła polskiej kultury w Pałacu Krasińskich

Dorobek polskiej kultury to m.in. wybitne dzieła muzyczne. Nie tylko kompozycje Fryderyka Chopina, ale i takie utwory jak kołysanka autorstwa Krzysztofa Komedy, wykorzystana w filmie "Dziecko Rosemary". Rękopisy między innymi tych kompozytorów można od teraz zobaczyć w Pałacu Krasińskich. Na ekspozycję składają się również m.in. dzieła Jacka Kaczmarskiego ("Mury") czy Agnieszki Osieckiej ("Małgośka").

- Czuję się ucieszona w imieniu nas wszystkich, że ważne dzieła polskiego piśmiennictwa, i też tego muzycznego piśmiennictwa, są dostępne, a nie zamknięte w archiwach rodzinnych - przyznaje Agata Passent, dziennikarka i felietonistka oraz córka Agnieszki Osieckiej.

Najczęściej czytane:

W poznawaniu dzieł zwiedzającym pomogą audioprzewodniki i infokioski. Oprócz tego po pałacu oprowadzać będą pracownicy Biblioteki Narodowej. - To też jest dla nas przyjemność - zapewnia Tomasz Makowski. 


Posłuchaj

5:11
Pałac Krasińskich otwarty dla turystów. Co zobaczymy na ekspozycji? (Program Środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Tomasz Żąda
Autorka materiału: Dorota Piotrowska
Data emisji: 21.05.2024
Godzina emisji: 12.19

qch/wmkor

Polecane