Andrzej Seweryn jako "postać fikcyjna". Nowy dokument o aktorze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Andrzej Seweryn jako "postać fikcyjna". Nowy dokument o aktorze
Andrzej Seweryn jest bohaterem filmu "Jestem postacią fikcyjną".Foto: PAP/Łukasz Gągulski

– To jest tak fascynujący bohater, że mając okazję zrobić taki film, byłoby najcięższym grzechem się tego nie podjąć – tak o Andrzeju Sewerynie mówi Arkadiusz Bartosiak, reżyser filmu "Jestem postacią fikcyjną", opartego na życiu sławnego aktora.

  • "Jestem postacią fikcyjną" to pełnometrażowy dokument, którego bohaterem jest Andrzej Seweryn.
  • Film będzie miał światową prapremierę w kinie Kijów w Krakowie 26 maja 2024 roku, o godz. 18.
  • Będzie to zarazem film otwarcia 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w którym powalczy o laury.

Słowa: "Jestem postacią fikcyjną" wypowiada bohater grany przez Andrzeja Seweryna w filmie "Liczba doskonała" Krzysztofa Zanussiego. Twórcy dokumentu uznali, że właśnie ten cytat będzie się idealnie nadawał na jego tytuł, jednak Arkadiusz Bartosiak nie lubi tłumaczyć tej decyzji.

– Ostatnio miałem wywiad, który robiła ze mną młodzież. Zadali mi to pytanie i ja je odwróciłem. Spytałem: "Co myślicie o tym tytule?". Padło sześć odpowiedzi, dużo lepszych, niż ja bym udzielił. Na przykład jedna z dziewczyn powiedziała, że Andrzej Seweryn zawsze był dla niej postacią fikcyjną. Że jest większy niż życie i zawsze tak go odbierała, że był dla niej nierealny – opowiada reżyser.

Grzech nie nakręcić

Wybór Andrzeja Seweryna jako bohatera filmu dla Bartosiaka także nie wymaga wytłumaczenia. – To jest tak fascynujący bohater, że mając okazję zrobić taki film, byłoby najcięższym grzechem się tego nie podjąć. Nie można przechodzić obojętnie obok takich postaci – mówi.

Reżyser podkreśla, że "Jestem postacią fikcyjną" to nie jest film biograficzny, bo na taki jeszcze przyjdzie czas. – Andrzej jest w takim uderzeniu, jeszcze tyle zrobi dla nas wszystkich, czym będziemy się cieszyć, że jest naprawdę za wcześnie na film biograficzny, gdzie widzimy gadające głowy przyjaciół, znajomych i krytyków, którzy mówią coś o Andrzeju.

To Seweryn jest więc centralną postacią dokumentu zrealizowanego zgodnie z zasadą "blisko bohatera, tylko bohater i wciąż bohater, aż do przejedzenia", jak to ujmuje gość Trójki.

źródło: YouTube / CAMFILM

Docenione trzy lata orki

Film "Jestem postacią fikcyjną" będzie miał światową prapremierę w niedzielę, 26 maja. Dostąpi przy okazji zaszczytu otwarcia tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. – Naprawdę jesteśmy wdzięczni, że nasza praca została tak doceniona, bo to były trzy lata orki – zapewnia Arkadiusz Bartosiak.

Na razie nic nie wiadomo o planowanej dystrybucji filmu o Andrzeju Sewerynie w polskich kinach.


Posłuchaj

4:52
Andrzej Seweryn jako "postać fikcyjna". Nowy dokument o aktorze (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:


***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 20.05.2024
Godzina emisji: 13.42


kc/wmkor

Polecane