Krajobraz polskiej i światowej fotografii współczesnej na Fotofestiwalu 2024

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krajobraz polskiej i światowej fotografii współczesnej na Fotofestiwalu 2024
Święto fotografii na łódzkim FotofestiwaluFoto: shutterstock/REDPIXEL.PL

Niemal 30 wystaw i kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszących - premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, a także najciekawsze prace młodych twórców i twórczyń. To wszystko czeka nas na Fotofestiwalu 2024 w Łodzi. 

  • Łódzki Fotofestiwal po raz pierwszy zorganizowano w 2001 roku, jako jedno z pierwszych wydarzeń fotograficznych w Polsce.
  • Celem Fotofestiwalu jest przede wszystkim stworzenie przestrzeni do prezentacji różnych form fotografii oraz forum dyskusji o sztuce i społeczeństwie.
  • Fotofestiwal co roku gromadzi ponad 20.000 widzów z całego świata.Międzynarodowy Festiwal Fotografii - Fotofestiwal 2024, odbędzie się w Łodzi w dniach od 13 do 23 czerwca. 
Będzie można zapoznać się z twórczością takich gwiazd światowej fotografii jak Diego Moreno, Martin Kollar, Gloria Oyarzabal, Lukas Hoffman.

Czytaj także: 


Polscy twórcy na Fotofestiwalu 2024

Na Fotofestiwalu 2024 nie zabraknie także polskich twórców - m.in. Weroniki Gęsickiej i Przemka Dzienisa. 

Weronika Gęsicka to artystka wizualna, która projektem „ENCYCLOPAEDIA” opowie o przypadkach, gdy nieistniejące zjawiska i ludzie zyskali światowy rozgłos wskutek błędów i fikcyjnych haseł w encyklopediach i leksykonach.
Przemek Dzienis to artysta znany z konceptualnej fotografii oraz reżyserii nagrodzonych Fryderykami wideoklipów m.in. Krzysztofa Zalewskiego i Brodki, na Fotofestiwal przygotuje pierwszy projekt artystyczny po ponad siedmiu latach przerwy. „Dobry żal” jest przewrotną refleksją na temat przemijających wspomnień.

- Nie tylko fantastyczna fotografia, ale także muzyka, doskonałe imprezy, spotkania, no ale jednak przede wszystkim fotografia, która jest w centrum naszego zainteresowania. (...) Fotofestiwal jest na mapie fotograficznej Europy od lat dwudziestu trzech. Interesuje nas przede wszystkim to, co się dzieje współcześnie w fotografii, a fotografia jest bardzo mocno zakorzeniona w rzeczywistości i dlatego też ten festiwal, który organizujemy od lat, jest bardzo blisko tego, co się dzieje współcześnie, co my wszyscy uważamy za ważne, czego się boimy, przed czym uciekamy, co nas boli, także co nas cieszy - mówi jedna z kuratorek festiwalu Marta Szymańska. 


Wystawa fotograficzna dla dzieci

Na łódzkim Fotofestiwalu swoją pierwszą odsłonę będzie miała także wystawa dla dzieci "Fotografia jest wszędzie", dająca pretekst do rozmyślań, jak wyglądałby świat, gdyby fotografia nie została wynaleziona. Czy wiedzielibyśmy, jak wyglądają oczy pająka, jak jest na Księżycu oraz czym bawią się dzieci w innych częściach świata?

Posłuchaj

9:58
Fotofestiwal (Terra Kultura/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***  

Tytuł audycji: Terra Kultura
Prowadzi: Agnieszka Obszańska    
Gość: Marta Szymańska (kuratorka Fotofestiwalu 2024)
Data emisji: 16.05.2024   
Godzina emisji: 13.14

dm/wmkor
Polecane