Głowy do góry! Na niebie będzie można zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Głowy do góry! Na niebie będzie można zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przelatuje nad Polską ok. 5 razy w ciągu dnia. W najbliższych dniach, wieczorem, będzie można ją podziwiać na niebieFoto: Dima Zel/Shuttertsock

Przez ostatnie dni mieliśmy szansę podziwiać zorzę polarną na terenie Polski. Ale to nie jedyna kosmiczna atrakcja, jaka w najbliższych dniach pojawi się ponad nami. Nad Polską lata Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, teraz wieczorami towarzyszą temu idealne warunki do obserwacji. To oznacza, że czeka nas seria fantastycznych widoków na niebie.

  • W najbliższych dniach na niebie będzie można z łatwością obserwować przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
  • Stacja pojawi się na niebie późnym wieczorem; widoczna dla nas podróż potrwa kilka minut.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) krąży wokół Ziemi od 1998 roku. Na jej pokładzie znajduje się kilku astronautów, których celem jest prowadzenie badań. Konstrukcja krąży wokół naszej planety na wysokości ok. 400 km z prędkością blisko ośmiu kilometrów na sekundę.

- Jest to tak naprawdę wielka stacja. Wielka, bo całość tej konstrukcji można porównać do pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej - Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik. Astronom z toruńskiego planetarium Jerzy Rafalski dodaje z kolei, że to dom dla astronautów. - Siedmioro astronautów krąży sobie wokół Ziemi, okrąża ją raz na 90 minut - tłumaczy ekspert.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nad Polską. Gdzie można ją zobaczyć?

Krążącą nad naszą planetą ISS przelatuje nad Polską pięć albo sześć razy w ciągu dnia. Teraz jednak, za sprawą bardzo dobrych warunków, będzie bardzo dobrze widoczna na niebie. - Stacja kosmiczna jako obiekt poruszający się po ziemskiej orbicie podobnie jak inne sztuczne satelity, gdy przelatuje nad stroną planety, pozostając w zasięgu promieni słonecznych, jest z Ziemi obserwowana jako jasny punkt - wyjaśnia Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Taki punkt był widoczny 13 maja wieczorem aż trzy razy. Pojawi się również w kolejnych dniach. - Na przykład 14 maja o godzinie 23.34; to rozpoczęcie przelotu. Zazwyczaj stacja leci gdzieś z zachodu w kierunku wschodnim. Najwyżej będzie około godz. 23.37, a schowa się pod horyzontem ok. godz. 23.39 - zapowiada Mateusz Borkowicz. Przelot ISS nie będzie jedyną atrakcją na niebie. Obserwujący zobaczą też dokowanie lecącego do stacji statku transportowego. - 17 maja będzie wysyłana rakieta, która ma dołączyć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. (...) Być może zobaczymy więc dwa punkciki - mówi Jerzy Rafalski.

Czytaj także: 


Posłuchaj

3:32
Głowy do góry! Na niebie będzie można zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: Bartosz Bielecki
Data emisji: 14.05.2024
Godziny emisji: 6.49

qch

Polecane