Najwyżej położone naziemne obserwatorium astronomiczne na chilijskiej pustyni Atakama

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najwyżej położone naziemne obserwatorium astronomiczne na chilijskiej pustyni Atakama
Pustynia Atakama to miejsce, gdzie wybudowano najwyżej położone obserwatorium astronomiczne.Foto: Shutterstock/Skreidzeleu

Na chilijskiej pustyni Atakama, na górze Cerro Chajnantor, powstało najwyżej położone obserwatorium astronomiczne. Zbudowano je na wysokości 5640 m. Budowa trwała ponad ćwierć wieku. 

  • Tokyo Atacama Observatory jest najwyżej położonym obserwatorium astronomicznym na świecie - wybudowano je na wysokości powyżej 5600 m n.p.m.
  • Dzięki temu obserwatorium będzie można dokładniej badać powstawanie planet i ewolucję galaktyk.
  • To jedyne na świecie obserwatorium astronomiczne z naziemnym teleskopem zdolnym do obserwacji kosmosu w średniej podczerwieni.

Japońskie obserwatorium astronomiczne na pustyni Atakama w Chile powstawało ponad 25 lat, ale w końcu zakończono jego budowę i teraz jest najwyżej położonym tego typu obiektem na świecie. Tokyo Atacama Observatory wybudowano na górze Cerro Chajnantor, na wysokości 5640 metrów nad poziomem morza. Dzięki mocno ograniczonemu wpływowi atmosfery i małej wilgotności powietrza na tej wysokości przed naukowcami otwierają się nowe możliwości badań w paśmie podczerwieni.

Czytaj także:

Czy w Układzie Słonecznym jest dziewiąta planeta, znajdująca się jeszcze za Neptunem?

Upały w miastach - jak się obronić przed rosnącą temperaturą w metropoliach?

Zielone torowiska i tramwaje - rozwiązanie szczególnie przyjazne dla środowiska


- W paśmie podczerwieni możemy obserwować z jednej strony obiekty chłodne, czyli takie, które kryją się za pyłem, planety, które powstają, małe ciała, dyski wokół gwiazd. Możliwa jest także obserwacja tzw. obiektów poczerwienionych, czyli tych, które znajdują się bardzo daleko od nas. Są to na przykład odległe galaktyki - powiedziała dr Milena Ratajczak z obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. 


Polskie obserwatorium na Atakamie

Na pustynie Atakama działa od kilku lat także polska placówka - Obserwatorium Cerro Armazones. Znajduje się tam kilka teleskopów usytuowanych na wysokości 2817 m n.p.m. W ciągu roku jest tam ponad 340 bezchmurnych nocy.


Posłuchaj

4:01
Obserwatorium astronomiczne na pustyni Atakama (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji: 9.05.2024
Godzina emisji: 9.43

dm/wmkor

Polecane