Koniec z zaglądaniem w okna sąsiadom? Prawo budowlane ma być bardziej ludzkie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Koniec z zaglądaniem w okna sąsiadom? Prawo budowlane ma być bardziej ludzkie
Zmiany w prawie budowlanym mają zapewnić więcej prywatności Foto: somsak nitimongkolcha/Shutterstock

Nowe przepisy w prawie budowlanym mają uregulować odległość od granicy działki do fundamentów, by unikać sytuacji, w których ludzie nie mają dostępu do światła czy też widzą sąsiadów z naprzeciwka jak na dłoni. Zwiększenie odległości między budynkami cieszy mieszkańców, ale nie wzbudza entuzjazmu deweloperów. 

  • Zgodnie z przepisami prawa budowlanego minimalna odległość od granicy działki to 3 metry w przypadku ścian bez okien i drzwi oraz 4 metry w przypadku ściany z oknami i drzwiami.
  • Zdarza się, że budynki są stawiane w odległości 7-8 metrów od siebie.
  • W nowym rozporządzeniu odległość między granicą działki a budynkiem czterokondygnacyjnym ma wynosić co najmniej 5 metrów.    

Zmiany w przepisach prawa budowlanego miały obowiązywać już od kwietnia 2024, jednak nowe rozporządzenie wejdzie w życie dopiero w sierpniu.

Zmiany w prawie budowlanym mają zapewnić więcej prywatności

Mieszkańcy czekają na nowelizację prawa z nadziejami, licząc, że zmiany, które mają zwiększyć minimalne odległości między budynkami, wpłyną także na zwiększenie ich prywatności oraz poprawią dostęp do światła. Mniej entuzjazmu ta nowelizacja prawa budowlanego wzbudza wśród deweloperów. 

Zgodnie z proponowanymi zmianami minimalna odległość budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości powyżej 4 kondygnacji nadziemnych, zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki ma wynieść co najmniej 5 metrów. Natomiast nowe budynki magazynowe lub przemysłowe będą mogły być stawiane w minimalnej odległości 30 metrów od istniejących budynków mieszkalnych.


Czytaj także: 


- Te przepisy oczywiście poprawią pewne rzeczy (...). Nadzieja jest zawsze, ale ona musi się też opierać o zdrowy rynek, o zdrowe zasady etyczne postępowania wszystkich stron - architektów, inwestorów, ale również urzędników. Zdarza się, że urzędnicy są głównie zainteresowani tym, aby szybko wydać pozwolenie na budowę, a nie sprawdzić jego zgodność z przepisami - uważa architekt Mikołaj Kołacz. 


Posłuchaj

13:23
Nowelizacja prawa budowlanego (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Gość: Mikołaj Kołacz (architekt, Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze)
Data emisji:
 13.05.2024
Godzina emisji: 8.17

dm/wmkor

Polecane