Trwa kampania Dieta (Nie)Życia. Czym są zaburzenia odżywiania i skąd się biorą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trwa kampania Dieta (Nie)Życia. Czym są zaburzenia odżywiania i skąd się biorą?
Jak przekonują specjaliści, zaburzenia odżywiania bardzo często mają podłoże psychiczne.Foto: Shutterstock

Anoreksja to schorzenie psychiczne, na które według szacunków, w Polsce cierpi od 0,8 do 1,8 procent populacji dziewcząt poniżej 18. roku życia. W ramach trwającej kampanii Dieta (Nie)Życia, stworzono 12-odcinkowy podcast dotyczący budowania świadomości społecznej na temat anoreksji i zmagania się z zaburzeniami odżywiania. 

  • Statystyki pokazują, że liczba przypadków zaburzeń odżywiania u dzieci i młodzieży stale rośnie.
  • Według lekarzy problem najczęściej ma podłoże psychiczne, które wiąże się z głodem emocjonalnym spowodowanym brakiem ciepła i miłości.
  • Nawet 33 procent nastolatków w Polsce odchudzało się, stosując bardzo drastyczne metody. 

- Samo sformułowanie "zaburzenia odżywiania" może kojarzyć się tylko z jedzeniem. Bardzo często zaburzenia dotyczą jednak czegoś znacznie więcej, bo kwestii emocjonalnych, rodzinnych i systemowych. Nawet jeśli ktoś rozumie, co się kryje z a tym określeniem, to wiedza w naszym społeczeństwie nie jest ogromna i ludzie nie mają świadomości, jak poważne skutki mogą ze sobą nieść tego typu schorzenia - powiedział w Trójce Jan Wasilewski z kampanii Dieta (Nie)Życia

Czym są zaburzenia odżywiania? 

- Kiedy słyszę od pacjenta, że cierpi na zaburzenia odżywiania, od razu powstaje w moje głowie czujności i uważność. Zaburzenia są grupą schorzeń, w której może znajdować się zarówno nadwaga i otyłość, jak i totalne przeciwieństwa takie jak anoreksja, bulimia czy kompulsywne objadanie się. To poważna grupa schorzeń, która może prowadzić nawet do śmierci - podkreśliła psychodietetyczka Anna Kowalczyk-Soszyńska.

Najczęściej czytane

Z czego wynikają zaburzenia? 

- Każdy pacjent ma zupełnie inną historię. Wśród często występujących czynników można wyróżnić: presję społeczną i to, czym zasypują nas media społecznościowe, czyli ulubowanie nadmiernej szczupłości, wysokie oczekiwania dotyczące wyglądu oraz perfekcjonizm, który jest czynnikiem indywidualnym. Często zaburzenia są problemem systemowym, wynikającym z uwarunkowań rodzinnych. Występuje, gdy np. rodzice sprawują nadmierną kontrolę, a pacjent czyli tak naprawdę dziecko nie ma i nie czuje kontorli czynnej - wyjaśniła  Anna Kowalczyk-Soszyńska.

Posłuchaj

11:21
Trwa kampania Dieta (Nie)Życia. Czym są zaburzenia odżywiania i skąd się biorą? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Anoreksja

W ramach trwającej kampanii Dieta (Nie)Życia, stworzono 12-odcinkowy podcast dotyczący budowania świadomości społecznej na temat anoreksji i zmagania się z zaburzeniami odżywiania.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych obowiązuje Dzień jedzenia tego, co się chce. O tym, jak współczesna kultura kreuje wyidealizowany obraz ciała, usłyszeliśmy w relacji z USA Jana Pachlowskiego.

Posłuchaj

5:32
Dzień jedzenia tego, co się chce w USA w relacji Jana Pachlowskiego (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czy moje dziecko ma anoreksję? | Psychiczne zaburzenia odżywiania - jak chronić dzieci/ Akademia NFZ

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Data emisji: 11.05.2024
Godziny emisji: 6.41, 7.13

zch

Polecane