Szkoła empatycznego dotyku. Na czym polega i jak może pomóc pacjentom?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szkoła empatycznego dotyku. Na czym polega i jak może pomóc pacjentom?
Maciej Wasielewski zaprosił na audycję "Niewidzialni", w której Agnieszka Kawula i Rafał Grądzki opowiedzieli o sile empatycznego dotyku i pomocy potrzebującym Foto: PR3

Świat został tak urządzony, że obok ludzi czekających na wsparcie są ludzie gotowi nieść pomoc. Nierzadko się zdarza, że ci, którzy wsparcia zaznali, sami ruszają z pomocą i w ten sposób dobro osiąga siłę. O sile i mocy empatycznego dotyku w audycji "Niewidzialni" rozmawialiśmy z terapeutką Agnieszką Kawulą i autorem książki "Żadne tam Hollywood. Opowieści o odchodzeniu" Rafałem Grądzkim.

  • Dotyk - jest podstawowym narzędziem poznawczym, używamy go do komunikacji i okazywania uczuć.
  • Choć na co dzień rzadko zwracamy na niego uwagę, trudno byłoby nam funkcjonować, gdybyśmy byli go pozbawieni. 
  • O dotyku w audycji "Niewidzialni" rozmawialiśmy z terapeutką Agnieszką Kawulą i autorem książki "Żadne tam Hollywood. Opowieści o odchodzeniu" Rafałem Grądzkim.

W audycji "Niewidzialni" poruszymy bardzo delikatny i ważny temat empatycznego dotyku, tak potrzebnego także w ostatnich godzinach naszego życia. Gośćmi Macieja Wasielewskiego było małżeństwo, które połączyła szczególna wrażliwość - terapeutka Agnieszka Kawula i autor książki "Żadne tam Hollywood. Opowieści o odchodzeniu" Rafał Grądzki.

Szkoła wrażliwego dotyku

- Najpierw musimy poznać samych siebie i nasze ciała. Osoby, które już masują i przyjeżdżają do mnie na kursy, często chcą uczyć się większej wrażliwości. Jedziemy wtedy więc do domu seniora i tam masujemy. Zbieram moje grupy i uczymy się masażu w terenie - mówiła w Trójce Agnieszka Kawula.

- Bardzo często osoby, które do nas przychodzą na masaż, nigdy nie miały go wcześniej. W naszym życiu dotykają nas rodzice, a potem ewentualnie lekarz, który wykonuje nam badanie. I to wszystko. Osoby zajmujące się terapią dotykową, są kolejnymi osobami dopuszczonymi do ciała pacjenta. W tej sytuacji dobrze byłoby, żeby dotyk był czuły i niemechaniczny - dodała w rozmowie. 

Najczęściej czytane

Empatyczny dotyk

- Empatyczny dotyk to nie jest nic, do czego mamy instrukcję. To raczej popatrzenie sobie w oczy, zapytanie człowieka o samopoczucie, o blokowanie jego ciała i dopasowanie techniki do tej konkretnej osoby. Mogę sobie mieć swoją technikę, ale jeśli przyjdzie do mnie człowiek obarczony trudnościami, który np. ma garb albo nie ma nogi, moja technika jest po nic - przyznała terapeutka. 

Pomoc ludziom cierpiącym

- Dla mnie była to ogromna zmiana. Wcześniej pracowałem w korporacjach i pomagałem kolejnemu właścicielowi osiągać niższe koszty. Tym, czego brakowało mi w pracy, były wartości i cel inny od pracy dla kogoś. Chodziło mi o zrobienie czegoś realnego dla drugiego człowieka. Przyszedł w końcu taki moment, że chciałem zmiany. Poznałem się z Agnieszką i zdecydowałem, że chcę żyć inaczej. Rozpocząłem więc pracę w hospicjum. Nie ukrywam, że lektura pewnej książki, zresztą twojej, Maćku, zbiegła się z tą decyzją. Pamiętam, że po przeczytaniu jej stałem na rogu ulicy i płakałem - powiedział w Trójce Rafał Grądzki. 

Posłuchaj

25:37
Agnieszka Kawula i Rafał Grądzki o sile empatycznego dotyku i pomocy potrzebującym (Niewidzialni/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Niewidzialni" 

W tej audycji łączymy potrzebujących z tymi, którzy odczuwają potrzebę zmieniania świata na lepszy. Krok po kroku. Uczynek za uczynkiem...

***

Tytuł audycji: Niewidzialni
Prowadzi: Maciej Wasielewski
Data emisji: 12.05.2024
Godziny emisji: 10.05-11.00

kormp

Polecane