Jak wygląda bliskość i intymność przyszłości? "Future Tongues" na Festiwalu Ephemera 2024

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Jak wygląda bliskość i intymność przyszłości? "Future Tongues" na Festiwalu Ephemera 2024
Festiwal Ephemera co roku łączy różne rodzaje sztuk. Na zdjęciu twórca muzyki komputerowej Andrzej Nowak podczas performance'u pokazywanego na Festiwalu w 2021 roku. Foto: Albert Zawada / PAP

Poprzez wykorzystywanie ruchu i tańca można cały czas poszukiwać - tak uważa Anna Nowak, choreografka i reżyserka. Na Festiwalu Ephemera 2024 zaprezentuje swój spektakl "Future Tongues", który traktuje o bliskości i intymności przyszłości. 

 • Festiwal Ephemera to wydarzenie multidyscyplinarne. Muzyka służy tam za ilustrację i towarzystwo dla innych form sztuki.
 • Całość  z kolei przesiąknięta jest oniryczną atmosferą. 
 • Jednym z pokazów, które znalazły się w planie festiwalu, jest spektakl "Future Tongues" autorstwa Anny Nowak. 

W spektaklu"Future Tongues" połączonych jest kilka wątków. - Wyobrażając sobie świat, teatr i sztuki performatywne, postanowiliśmy współpracować z czymś, co nazwaliśmy "skansenem czułości". Jeżeli komunikacja staje się coraz bardziej cyfrowa i zapośredniczona technologicznie, co samo w sobie nie jest przecież złe, pojawia się pytanie, jak wygląda bliskość, intymności i seksualność w przyszłości - mówiła w Trójce Anna Nowak, choreografka i reżyserka

"Skansen czułości"

- W ramach performansu wyobrażaliśmy sobie, jak mogłyby być wspominane nasze obecne czasy. W spektaklu pojawia się coś, co określiliśmy "skansenem czułości". W pewnym momencie dochodzi do tego język, który jednak nie opisuje tego, co się dzieje. To wszystko jest fikcją, a my nie udajemy, z jesteśmy ze wszystkich kręgów świata. Pracujemy z językowymi korzeniami tej części globu, nawiązując do kultury zachodu. Ważniejszy jest dla nas rytm niż melodia. Mamy niedzielę, że sposób komunikacji będzie przypominał tańczące ciała - podkreśliła w Programie 3 Polskiego Radia. 

Posłuchaj

6:06
Jak wygląda bliskość i intymność przyszłości? "Future Tongues" na Festiwalu Ephemera 2024 (Swoją drogą/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ephemera 2024

 • "Oniryczność", "efemeryczność" i "interdyscyplinarność" – te trzy słowa najlepiej określają charakter festiwalu.
 • Od 2021 roku w festiwalowym programie znajdują się elementy związane z ogniem. W tym roku będzie to spalenie chochoła autorstwa artystki wizualnej Dominiki Olszowy. 
 • Jedną z gwiazd piątej edycji festiwalu Ephemera będzie Chris Watson. Brytyjski artysta jest pasjonatem nagrywania odgłosów natury, udźwiękawiał też wiele filmów przyrodniczych, współpracując m.in. ze słynnym Davidem Attenborough.
 • Piąta edycja festiwalu Ephemera odbędzie się w dniach 5-9 czerwca 2024 roku w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Swoją drogą
Prowadzi: Gosia Jakubowska
Autorka rozmowy: Gosia Jakubowska
Data emisji: 11.05.2024
Godziny emisji: 10.00-13.00

zch

Polecane