Równouprawnienie w piłce nożnej. Dlaczego kobiecy futbol nie jest tak ceniony jak męski?
Kobieca piłka nożna zdobywa coraz większą popularność, jednak wciąż daleko jej do poziomu popularności, jaki osiągnął męski futbol. Jakie są tego przyczyny, czy zarobki piłkarek różnią się od zarobków piłkarzy i czy w piłce nożnej możemy mówić o równouprawnieniu? O kobiecym futbolu opowiadała Karolina Wasielewska - autorka książki "Polka gola! O kobietach w futbolu".
Ewa Pajor - reprezentantka Polski w piłce nożnej, jedna z najlepszych piłkarek świata
Foto: Shutterstock.com/Mikolaj Barbanell
- W 1975 roku odbyły się pierwsze nieoficjalne mistrzostwa Polski kobiet w piłce nożnej - zwyciężyła drużyna Checz Gdynia.
- W sezonie 1979/1980 pierwszymi oficjalnymi mistrzyniami kraju zostały Czarne Sosnowiec.
- Pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy polskie piłkarki rozegrały 27 czerwca 1981 roku - przegrały na wyjeździe z Włoszkami 0:3.
Piłka nożna od lat zdominowana jest przez mężczyzn. To nie oznacza, że na boisku sukcesu nie odnoszą również piłkarki. Tylko na zawsze doceniane jest to przez pracodawców i kibiców.
O tym, czy w futbolu jest równouprawnienie, opowiadała autorka książki "Polka gola! O kobietach w futbolu" - Karolina Wasielewska.
- Upały w miastach - jak się obronić przed rosnącą temperaturą w metropoliach?
- Ogólnopolski bilet dla transportu publicznego? Rząd: jesteśmy na etapie sprawdzania
- Czy w Układzie Słonecznym jest dziewiąta planeta, znajdująca się jeszcze za Neptunem?
Dlaczego piłkarki zarabiają mniej od piłkarzy?
Nawet wybitne piłkarki, jak reprezentantka Polski - Ewa Pajor, zarabiają znacznie mniej niż gwiazdy męskiego futbol. Dlaczego tak jest?
- Jak się porówna pieniądze w kobiecym i męskim futbolu, to często się okazuje, że w kobiecej piłce w najwyższych klasach rozgrywkowych to są pieniądze, które chłopaki zarabiają, grając półamatorsko. Ten motyw pieniędzy w kobiecej piłce nożnej to jest coś, o co często mnie pytają. Tymczasem same piłkarski mówią, że to nie o to chodzi, że one domagają się całkowitej równości zarobków z piłkarzami. One zdają sobie sprawę z różnic w potencjale promocyjnym, reklamowym. Natomiast one domagają się takich pieniędzy, które pozwolą im po prostu grać w piłkę i nie dorabiać sobie do piłkarskiego życia - uważa Karolina Wasielewska.
***
Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gość: Karolina Wasielewska (autorka książki "Polka gola! O kobietach w futbolu")
Data emisji: 8.05.2024
Godzina emisji: 10.35
dm/wmkor