Upały w miastach - jak się obronić przed rosnącą temperaturą w metropoliach?
2024-05-07, 16:05 | aktualizacja 2024-05-07, 16:05
Średnie temperatury w miastach rosną znacznie szybciej niż poza terenami zabudowanymi. Czy istnieją sposoby aby się przed tym jakoś bronić? Co trzeba zrobić aby w lecie w dużych metropoliach dało się wytrzymać? Czy rozwiązaniem może być zazielenianie miast?
- Na globalne ocieplenie, czyli wzrost średniej temperatury powierzchni Ziemi, wpływa antropogeniczna emisja gazów cieplarnianych, stale wzrastającą od początku epoki przemysłowej.
- Według badań amerykańskich naukowców średnia temperatura w miastach na świecie rośnie o pół stopnia na każde 10 lat.
- Zazielenienie miast może zmniejszyć skutki globalnego ocieplenia.
Zmiany klimatyczne powodują, że na Ziemi jest coraz cieplej. A ten efekt jest dodatkowo potęgowany betonową zabudową miast. Jak twierdzą naukowcy w miastach w kolejnych latach będzie jeszcze cieplej niż dotychczas. Bowiem temperatura w metropoliach rośnie dużo szybciej, niż na terenach wiejskich czy naturalnych.
Jak się bronić przed rosnącymi temperaturami w miastach?
Czy mieszkańcom miast grożą w najbliższych latach upały, których nie da się wytrzymać? Aby tak się nie stało trzeba już teraz pomyśleć o sposobach zapobiegania temu zjawisku. A więc co trzeba zrobić?
Zdaniem fachowców, jest kilka sposobów przeciwdziałania wzrostowi temperatury w miastach. - Po pierwsze zmniejszenie aktywności budowlanej, jeżeli chodzi o budowanie od zera. W związku z tym coraz silniejszą tendencją w dużych miastach jest rewitalizowanie starych obiektów. Drugie działanie to wprowadzanie większej ilości biomasy, czyli ogólnie rozumianej zieleni. Kolejny sposób to zmniejszanie ilości twardych powierzchni, akumulujących ciepło i zastępowanie ich aktywnymi biologicznie powierzchniami. Kolejna kwestia to administrowanie wodą i odpowiednia retencja - uważa architekt Jakub Szczęsny.
Czytaj też:
Ogólnopolski bilet dla transportu publicznego? Rząd: jesteśmy na etapie sprawdzania
Czy w Układzie Słonecznym jest dziewiąta planeta, znajdująca się jeszcze za Neptunem?
Zdrowe jelita to podstawa naszej odporności. Co i jak jeść, by o nie zadbać?
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Michał Matus
Gość: Jakub Szczęsny (architekt)
Data emisji: 7.05.2024
Godzina emisji: 11.15
dm