Edukacja zdrowotna będzie nowym przedmiotem od przyszłego roku szkolnego. Co oznacza ta zmiana?

Od września 2025 w szkole pojawi się nowy przedmiot - edukacja zdrowotna. Ma zastąpić wychowanie do życia w rodzinie. Co oznacza ta zmiana dla uczniów i nauczycieli? We wtorkowym "Klubie Trójki" wyjaśniali to podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Paulina Piechna-Więckiewicz i dyrektor Instytutu Sportu Konrad Witek.   

Edukacja zdrowotna będzie nowym przedmiotem od przyszłego roku szkolnego. Co oznacza ta zmiana?

Aktywność fizyczna ma być ważnym elementem nowego przedmiotu, jakim od nowego roku szkolnego będzie edukacja zdrowotna

Foto: Just dance/Shutterstock.com

  • W ramach zajęć z edukacji zdrowotnej młodzież będzie się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.
  • Na lekcjach edukacji zdrowotnej poruszone będą m.in. tematy dotyczące zdrowia psychicznego i fizycznego, zdrowego odżywiania, profilaktyki uzależnień oraz edukacji seksualnej.
  • Edukacja zdrowotna będzie nowym przedmiotem w szkołach od 1 września 2025 roku.


Od nowego roku szkolnego w programie nauczania znajdzie się nowy przedmiot - edukacja zdrowotna. Według zapowiedzi resortu edukacji podstawa programowa w ramach nowego przedmiotu ma obejmować m.in. elementy wiedzy o człowieku, edukacji seksualnej, zdrowiu fizycznym, psychicznym, odżywianiu, profilaktyce problemów uzależnień. Podstawa programowa tego przedmiotu wciąż jeszcze jest ustalana.

- Jesteśmy na etapie ustalania szczegółów. Pani minister Barbara Nowacka powołała zespół, który jest efektem współpracy trzech ministerstw - Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Sportu oraz oczywiście Ministerstwa Zdrowia. Przedstawiciele i przedstawicielki tych ministerstw mają przygotować podstawę programową nowego przedmiotu -edukacja zdrowotna. Ten zespół bezie też współpracował z ekspertami i ekspertkami w różnych dziedzinach, konsultował różne kwestie związane z tym, jak budować przedmiot edukacja zdrowotna - powiedziała ministra Paulina Piechna-Więckiewicz.

Czytaj także: 

Edukacja zdrowotna ma w założeniach uczyć m.in. na czym polega zdrowe życie, jak się odżywiać, jaki tryb życia będzie na nas najlepiej wpływał. Dzieci i młodzież potrzebują takich informacji. Duży nacisk ma być położony na propagowanie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.

- Aktywność fizyczna pojawia się zawsze wszędzie tam, gdzie mówimy o zdrowiu. O wszelkich zmianach, które maja poprawić samopoczucie związane z psychiką czy poprawić kwestię wyglądu ciała, zawsze pojawia się aktywność fizyczna (...). Dzięki aktywności fizycznej można zaobserwować jakieś pozytywne zmiany w organizmie. Wtedy łatwiej jest rozpocząć kolejne zmiany. Wprowadzić dietę, wprowadzić jakieś ćwiczenia czy zadania dotyczące zmiany psychologicznej ciała - dodaje dyrektor Instytutu Sportu Konrad Witek.


Klub Trójki - edukacja zdrowotna nowym przedmiotem w szkole
49:35
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Klub Trójki
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Goście: Paulina Piechna-Więckiewicz (podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej) i Konrad Witek (dyrektor Instytutu Sportu)
Data emisji:
 7.04.2024
Godzina emisji: 20.08

dm 

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.