Ia Genberg – pielęgniarka i autorka międzynarodowego bestsellera

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ia Genberg – pielęgniarka i autorka międzynarodowego bestsellera
Ia Genberg gościła w audycji "Wszystkie książki świata".Foto: PAP/EPA/QUIQUE GARCIA

O tym, dlaczego praca pielęgniarki sprzyja pisaniu książek i o światowym sukcesie, który zaskoczył ją samą, opowiedziała w tym wydaniu "Wszystkich książek świata" Ia Genberg, autorka bestsellerowej powieści "Szczegóły".

  • Ia Genberg jest szwedzką pisarką. Zadebiutowała literacko w 2012 roku książką "Söta fredag".
  • Jej powieść "Szczegóły" z 2022 roku stała się międzynarodowym bestsellerem i otrzymała wiele nagród.
  • W doskonaleniu pisarskiego kunsztu Genberg pomogła m.in. praca w roli pielęgniarki na oddziale psychiatrycznym.

Bohaterka powieści "Szczegóły" jest przykuta do łóżka przez wysoką gorączkę. Kiedy jej życie na chwilę się zatrzymuje, zaczyna przypominać sobie ważnych ludzi ze swojej przeszłości. Wśród nich jest Johanna – była dziewczyna, obecnie gwiazda telewizji, Niki – przyjaciółka, która zniknęła wiele lat wcześniej i nie zostawiła żadnego kontaktu, Alejandro – wpadający niczym burza w idealnym momencie, a także Brigitte, która ukrywa bolesną tajemnicę. Nakreślone w najdrobniejszych szczegółach cztery portrety składają się na jedno życie.

Dua Lipa czyta "Szczegóły"

Tak skonstruowana książka zyskała międzynarodowy rozgłos. W internecie pojawił się audiobook czytany przez gwiazdę muzyki pop, Duę Lipę. Sama Ia Genberg twierdzi, że sukces jej powieści ją zaskoczył i że na początku w ogóle nie myślała o wydawaniu jej za granicą.

– W moim przekonaniu to bardzo szwedzka powieść, w którą wpisany jest klimat i kontekst Sztokholmu lat 90. Narratorka pisze o ludziach, których spotkała, o bardzo bliskim jej świecie. Miałam dotąd wrażenie, że jeśli myśli się o napisaniu książki, która ma dotrzeć do zagranicznej publiczności, trzeba być jak Salman Rushdie, pisać o wielkich sprawach, a moja powieść traktuje o tych małych – mówi gościni "Wszystkich książek świata".  

Inspirująca praca pielęgniarki

Genberg ma w zawodowym CV pracę dziennikarki i pielęgniarki. Co ciekawe, to drugie zajęcie uważa za bardziej inspirujące dla jej kariery pisarskiej. – Gdy jest się dziennikarzem, przez cały czas używa się słów, a gdy wraca się wieczorem do domu i próbuje coś napisać, zwyczajnie ich brakuje. Wyczerpują się w ciągu dnia. Potrzebowałam tego samego paliwa do pisania i pracy dziennikarskiej, nie byłam więc już w stanie robić tych dwóch rzeczy jednocześnie – opowiada rozmówczyni Michała Nogasia.

– Pielęgniarstwo jest czymś zupełnie innym. Gdy wykonuję ten zawód, nie muszę zapisywać ani jednego słowa, mogę je oszczędzać. Po skończonej pracy mogę wrócić do domu i pisać. W ten sposób, jak sądzę, jest mi łatwiej zbliżyć się do języka – mówi Ia Genberg.

Jak twierdzi, dużo dały jej spotkania z pacjentami oddziałów psychiatrycznych, z którymi mogła rozmawiać na wiele różnych tematów.  – Rozmowa z ludźmi to zwykle miłe i przydatne zajęcie. Gdy pisze się książki, trzeba poznawać różne osoby – uważa szwedzka pisarka.


Posłuchaj

51:08
Ia Genberg – pielęgniarka i autorka międzynarodowego bestsellera (Wszystkie książki świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Wszystkie książki świata
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 5.05.2024
Godzina emisji: 20.05

kc/wmkor

Polecane