Gdzie się wybrać na majówkę? Jakie kierunki cieszą się największą popularnością?
Rozpoczął się już "najdłuższy weekend zjednoczonej Europy" jak niektórzy trochę kpiąco nazywają przedłużoną majówkę. Bo wystarczyło wziąć zaledwie trzy dni urlopu, by zyskać aż dziewięć dni wolnego! I wiele osób z tego skorzystało: blisko 50 procent Polaków zaplanowało majówkowy wyjazd. Część zaczęła już w sobotę, inni ruszą dopiero w środę, 1 maja. A jakie kierunki są najpopularniejsze?
Przed zagranicznymi wakacjami warto śledzić kursy walut, aby je kupić najtaniej, gdy polski złoty osiągnie wyższy kurs.
Foto: Shutterstock/View Apart
- Długi weekend majowy zaczął się zaczął się w sobotę 27 kwietnia i potrwa do niedzieli 5 maja. 1 i 3 maja to dni wolne od pracy, wiec wystarczyło wziąć urlop na 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja, by mieć aż dziewięć dni wolnego.
- W ostatnich latach modne stały się city breaki, czyli 3-4 dniowe wypady, by poznać jakieś miasto. Najpopularniejsze kierunki to zachód i południe Europy: m.in. Rzym, Wenecja, Florencja, Ateny, Paryż, Madryt, Londyn, Amsterdam, Bruksela, Barcelona.
Niedocenionymi kierunkami są np. Bułgaria (Sofia, Warna) i Rumunia (Bukareszt). Warto także zastanowić się nad Polską: trzydniowy wypad do Szczecina i Świnoujścia, Wrocławia bądź Rzeszowa i okolic może być równie atrakcyjny i smakowity. Szczególnie jeśli ruszymy jednym z regionalnych szlaków kulinarnych.
Europa czy Polska? Oto jest pytanie!
Góry, morze czy wycieczka zagraniczna? Niektórzy już odpowiedzieli na to pytanie zaczynając w sobotę długi weekend majowy. Inni mają czas do 1 maja, by podjąć decyzję. Wg jednej z najpopularniejszych tanich linii lotniczych Polacy wybrali Włochy, Hiszpanię i Grecję jako główne kierunki podróży w "najdłuższy weekend zjednoczonej Europy". Ale może niepotrzebnie?
– Często egzotyka jest za miedzą, za pagórkiem, za rzeką. Wiadomo, że w ramach turystyki pieszej, bądź rowerowej odkrywamy bardzo ciekawe miejsca – mówi ekonomista dr Adam Karpiński z uniwersytetu WSB Merito wskazując np. Ziemię Łowicką bądź szlaki wokół Warty w województwie łódzkim. – Można na nowo odkrywać nieznane w Białowieży, zwiedzać ciekawe zakątki w województwie podlaskim czy podkarpackim niekoniecznie idąc po utartych szlakach – dodaje.
Przeczytaj także
- Polacy lubią ciepło, słońce i zabytki. Trzy najpopularniejsze kierunki na majówkę
- Paradoks weekendu majowego, czyli gdzie będzie ciekawiej i spokojniej, niż w mieście?
- Wakacyjny dylemat: wypoczynek w miejscu, które znamy, czy odkrywanie nowych kierunków?
- Wakacje w Polsce hitem światowej turystyki? Tak uważają amerykańscy specjaliści z branży
Szlakiem regionalnych przysmaków
Turystyka i zwiedzanie można połączyć z poznawaniem lokalnych przysmaków. W Polsce powstało już sporo szlaków prowadzących śladami kuchni regionalnych. Szlak Smaków Krainy Lessowych Wąwozów zaprasza na zachodnią Lubelszczyznę, Małopolska Trasa Smakoszy na południe Polski, z kolei Mazowiecka Micha Szlachecka proponuje rejon centralny, a Pomorskie Prestige Food Stories to, jak sama nazwa wskazuje Pomorze. A to tylko kilka pomysłów z bogatej palety smaków regionalnych.
– Każdy polski region ma świetną ofertę, jeżeli chodzi o kulinaria: powstało wiele szlaków kulinarnych w Polsce – potwierdzał w Polskim Radiu Jacek Janowski z Polskiej Organizacji Turystycznej. – Warto polecić chociażby Śląskie Smaki: to jest taka pigułka, bardzo istotna, jeśli chodzi o spróbowanie tego, co jest najciekawsze, tradycyjne, stare w kuchni śląskiej – zachęcał.
Warto dodać, że tuż za zachodnią miedzą zaprasza Szlak Kulinarny Województwa Opolskiego Opolski Bifyj. Tam też na pewno jest smacznie!
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału reporterskiego: Bartosz Bielecki
Data emisji: 29.04.2024
Godzina emisji: 6.18
pr