Wakacje w Polsce hitem światowej turystyki? Tak uważają amerykańscy specjaliści z branży
2023-08-23, 09:08 | aktualizacja 2023-08-23, 09:08
Amerykańska witryna biznesowa "The Street" wskazała Polskę jako jeden z najciekawszych i najbardziej obiecujących kierunków turystycznych roku 2024. Jednym z argumentów przemawiających za naszym krajem ma być wciąż mimo wszystko dzika przyroda i pogoda, która nie jest tak uciążliwa, jak na południu Europy. Czy nasz kraj stanie się wakacyjnym hitem przyszłego roku?
- Chłodniejszy niż na południu Europy klimat okazuje się dużym atutem Polski wobec powtarzających się niebezpiecznych fal tropikalnych upałów.
- Polska przyciąga zagranicznych przybyszów także piękną przyrodą, niezłą bazą turystyczną oraz stosunkowo niskimi cenami w porównaniu nawet z Chorwacją.
- Zagranicznych turystów przyciąga zarówno nadmorski kurort Sopot, jak górski Zakopane czy Lublin.
Klimat, przyroda, ceny
Zmiany klimatyczne i coraz częstsze fale silnych upałów powodują, że południe Europy staje się coraz mniej atrakcyjne nawet dla tych turystów, którzy marzą o wakacjach w cieple i słońcu. Stąd rosnące zainteresowanie kierunkami północnymi, w tym Polską. Coraz lepsza baza turystyczna, piękna i, mimo wszystko, wciąż jeszcze nieskażona (albo jedynie w niewielkim stopniu) przyroda oraz atrakcyjne w porównaniu np. ze Skandynawią, ceny, powodują, że nasz kraj jest coraz lepiej postrzegany wśród specjalistów branży podróżniczej.
O tym, że Kraków stał się jednym z najpopularniejszych w Europie miejsc na weekendowe wypady, wiadomo od kilku lat, o atrakcyjności Wrocławia czy Gdańska też nie trzeba przekonywać turystów z Europy. Kiedyś Zakopane było popularne wśród Rosjan, którzy zniknęli (wiadomo dlaczego), ale zastąpili ich przyjezdni z krajów arabskich. Brytyjczycy z kolei zachwycają się światowym Sopotem ("Jedźcie tam zamiast do St. Tropez!" – piszą) oraz pięknym, spokojnym (co nie znaczy, że nudnym!) i mało znanym Lublinem. A więc – teraz Polska!
Posłuchaj
Dzikie zwierzęta nie musza być przyjazne
Jedną z atrakcji, która przyciąga turystów zagranicznych jest nasza wciąż jeszcze dzika przyroda. Trzeba jednak bardzo uważać: ostatnio w Tatrzańskim Parku Narodowym, w dolinie Jaworzynki, grupa turystów spotkała niedźwiedzia. To był prawdopodobnie młody osobnik, który ruszył w kierunku ludzi, a ci zaczęli uciekać. Zwierzę wkrótce zrezygnowało i poszło w swoją stronę, ale napędziło stracha turystom. Pozostaje pytanie co sprawiło, że zainteresował się ludźmi? – Niedźwiedź bez powodu za turystami by nie szedł. Mogła być taka sytuacja, że wcześniej, niekoniecznie przez tych turystów, mógł być dokarmiany. Dlatego może być nachalny i może chodzić za turystami, tym bardziej, że z zeznań wynika, że to jest młody osobnik – tłumaczy Filip Zięba, wicedyrektor TPN i przyrodnik zajmujący się niedźwiedziami.
Łanie i jelenie w centrum Zakopanego
Dokarmianie dzikich zwierząt to problem nie tylko w Tatrzańskim Parku Narodowym, ale i w samym Zakopanem. Do centrum miasta od miesięcy schodzą łanie i zdarzały się sytuacje, w których turyści sadzali na nich swoje dzieci, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie! W takich wypadkach interweniowała policja nakładając na nierozważnych opiekunów mandaty. Z kolei w rejonie campingu pod Wielką Krokwią zadomowił się jeleń, który jest systematycznie dokarmiany przez turystów. Z tego powodu władze miasta rozstawiły ostatnio tablice, w których ostrzegają i apelują do turystów o niepodchodzenie do dzikich zwierząt i niedokarmianie ich pod żadnym pozorem. Niestety, są one mało skuteczne.
Przeczytaj także
- Islandia: magiczna wyspa lodu, ognia i wody. Świetne miejsce, by odpocząć, oczyścić głowę i się zresetować
- Podaruj sobie dzień w Kazimierzu Dolnym. Dlaczego warto zajrzeć do tego miasteczka?
- Plecak, walizka czy torba: praktyczne rady co, w co i jak spakować wyjeżdżając na wakacje
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Bolechowski (PR Kraków)
Data emisji: 23.08.2023
Godziny emisji: 7.09, 7.20
pr