Przyroda dobra dla zdrowia psychicznego dzieci? "Badanie wykazało nowy kierunek"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przyroda dobra dla zdrowia psychicznego dzieci? "Badanie wykazało nowy kierunek"
Badanie przeprowadzone na grupie dzieci w wieku 2-11 lat wykazało, że kontakt z naturą redukuje u nich ryzyko wystąpienia zaburzeń Foto: Oksana Mizina/Shutterstock

Dzieci w wieku przedszkolnym, które od urodzenia żyją w otoczeniu przyrody, mają później mniej problemów emocjonalnych. Jak wykazały najnowsze badania, znacznie rzadziej obserwuje się u nich lęki czy objawy depresyjne. Wcześniej przeprowadzano wiele analiz wpływu przyrody na ludzką psychikę, ale niewiele projektów dotyczyło dzieci. - Badanie wykazało nowy kierunek do dalszej, pogłębionej analizy - mówi neuropsycholożka dziecięca Marta Jakubowska-Dudek.

  • Według badania przeprowadzonego na grupie ok. 2 tys. dzieci, regularny kontakt z naturą redukuje szansę na wystąpienie zaburzeń lękowych lub depresyjnych u najmłodszych.
  • Dobrze by było, gdyby udało się w przyszłości zbadać taką samą grupę dzieci i sprawdzić, na ile ten kontakt z naturą jest czynnikiem trwale chroniącym - komentuje Marta Jakubowska-Dudek.

Wyniki badań opublikowano 10 kwietnia w bezpłatnym czasopiśmie medycznym JAMA Network Open. Przeprowadzono je w Stana Zjednoczonych, na grupie ok. 2000 dzieci w wieku 2-11 lat. 

- Dzieci, które przebywały codziennie przez ponad dwie godziny na łonie natury, uzyskały dużo lepsze wyniki w kwestionariuszach badających objawy zaburzeń internalizacyjnych, takich jak zaburzenia lękowe czy depresyjne. Te wyniki są bardzo obiecujące - tłumaczy Marta Jakubowska-Dudek.

Co ważne, w badaniu skupiono się również na określeniu czynników ryzyka i czynników ochronnych w odniesieniu do zdrowia psychicznego najmłodszych. - Ten kontakt z naturą w przypadku najmłodszych dzieci może być bardzo istotnym czynnikiem chroniącym - tłumaczy neuropsycholożka i dodaje, że wyniki są istotne z punktu widzenia rozwoju człowieka. - Kiedy organizm jest młodziutki, mniej więcej od 2 do 5 roku życia, to człowiek rozwija się wszystkimi zmysłami. Układ nerwowy też jeszcze się kształtuje. (...) Wszystkie te bodźce, które są w naturalnym otoczeniu, płyną dosyć spokojnie. Nie zalewają swoim nadmiarem ani częstotliwością młodego organizmu - komentuje ekspertka.

Najczęściej czytane:

Natura sprzyja dobrej kondycji psychicznej u dzieci. Czy jest to czynnik długotrwały?

W podsumowaniu badania zespół naukowców ocenia, że w dobie kryzysu zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży tworzenie kolejnych terenów zielonych, takich jak parki czy lasy, może mieć znaczący wpływ na dobre samopoczucie wśród najmłodszych. Pojawia się jednak pytanie, czy kontakt z naturą jest rozwiązaniem na lata.

- Potrzeba nam więcej takich badań. Dobrze by było, gdyby udało się w przyszłości zbadać taką samą grupę dzieci i sprawdzić, na ile ten kontakt z naturą jest czynnikiem trwale chroniącym. (...) Daleka droga przed nami, ale to badanie otwiera nam szerokie możliwości - komentuje Marta Jakubowska-Dudek.


Posłuchaj

8:26
Przyroda dobra dla zdrowia psychicznego dzieci? "Badanie wykazało nowy kierunek" (Program środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Tomasz Żąda
Gość: Marta Jakubowska-Dudek (neuropsycholożka dziecięca)
Data emisji: 16.04.2024
Godzina emisji: 13.42

qch/wmkor

Polecane