Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej: tu pasje i marzenia nabierają kształtu, a niemożliwe staje się możliwe
2024-04-03, 16:04 | aktualizacja 2024-04-03, 17:04
To tam można obejrzeć pierwszą w Polsce stałą ekspozycję poświęconą obrazkowym opowieściom. Z wystawy "Anatomia komiksu" można się dowiedzieć, czym jest komiks, jak się go czyta i kto go tworzy. Odwiedzający mogą nie tylko cofnąć się do jego początków w naszym kraju, ale przede wszystkim zajrzeć do pracowni współczesnych polskich twórców i twórczyń. Zapraszamy do Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w łódzkim EC1.
- Centrum Komiksu i Narracji Interaktywne w EC1 w Łodzi zostało otwarte pół roku temu: 7 października 2024 roku.
- CKiNI jest miejscem tętniącym życiem: odbywają się tu m.in. spotkania komiksowe, filmowe, dyskusje, warsztaty i projekcje.
Wystawa "Anatomia komiksu", stanowiąca główną oś Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, odsłania historię polskiego komiksu, ale przede wszystkim tajniki jego tworzenia: od scenariusza, dialogów, przez szkice i rysunki po skończone dzieło. A przewodnikami są najsłynniejsze postaci z Tytusem, Romkiem, A'Tomkiem, Kajkiem i Kokoszem na czele.
Jedyne takie miejsce w Polsce
– Na mapie Polski jesteśmy chyba jedynym miejscem, gdzie można przeżyć taką edukacyjną podróż i przygodę z komiksem, ale także z grami komputerowymi i innymi nowoczesnymi technologiami, mediami, które nas dzisiaj otaczają i które coraz bardziej powszechnie stosujemy. Wystawa poświęcona komiksowi, opowiadająca krok po kroku jak komiks powstaje – jak go wymyślać, jak go pisać, szkicować, rysować, jak go tworzyć, jak przezywać tę przygodę, jak się nauczyć sprawnie opowiadać historie, które mamy do opowiedzenia – to jest podstawa naszego Centrum – mówi dr Adam Radoń, kierownik Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. – Dawno temu, kiedy zaczynaliśmy naszą działalność komiksową, okazało się, że nie ma w Łodzi nikogo, kto mógłby nas tego uczyć, pokazywać, jak to się robi – wspomina.
– Dlatego chcieliśmy, aby takie miejsce powstało. Centrum to miejsce, gdzie można zobaczyć super wystawy, przeżyć przygody, spotkać się ze starymi i nowymi technologiami. Ale najważniejsze, że można się w nim czegoś fajnego dowiedzieć i nauczyć – dodaje.
Przeczytaj także
- "Powrót Milusia", czyli "Kajko i Kokosz" w nowej odsłonie
- Jack Kirby, legendarni superbohaterowie i świat komiksu. Urodziny twórcy świętuje cały świat
- Thorgal powraca! Już jest pierwszy tom nowej serii o przygodach niezwykłego wikinga
Wystawa Grzegorza Rosińskiego
W Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej jest retrospektywna wystawa twórczości Grzegorza Rosińskiego, na której można obejrzeć 350 prac tego znakomitego artysty.
– Udało nam się, dzięki współpracy i wspaniałomyślności rodziny państwa Rosińskich, zgromadzić wielki depozyt prac tego znakomitego polskiego artysty, którego wystawę pokazujemy jako wystawę otwierająca nasze Centrum. Ta wystawa jest olbrzymia i pokazuje pełne spektrum jego twórczości w przekroju czasu – tłumaczy rozmówca Radosława Nałęcza. – Twórczości, która się gubi w tym digitalnym melanżu współczesności. Tymczasem Grzegorz Rosiński otwiera przed nami niesamowite światy, które pamiętamy z naszego dzieciństwa: od "Kapitana Żbika" i "Pilota śmigłowca" aż po "Thorgala" – zachęca.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: dr Adam Radoń (kierownik Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej)
Data emisji: 3.04.2024
Godzina emisji: 12.34
pr/wmkor