Rys lekkiego smuteczku. Misia Furtak o płycie "High Violet" grupy The National

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rys lekkiego smuteczku. Misia Furtak o płycie "High Violet" grupy The National
Misia Furtak wybrała swoje "Pół perfekcyjnej płyty"Foto: Polskie Radio

To płyta na taki nostalgiczny moment, na zawieszenie, zamyślenie się – tak Misia Furtak ocenia album "High Violet" grupy The National. Razem z wokalistką przesłuchaliśmy go częściowo w audycji "Pół perfekcyjnej płyty".

"High Violet" to piąty studyjny album w dorobku pochodzącej z Ohio formacji The National. Ukazał się 10 maja 2010 roku, Misia Furtak jest dumną posiadaczką egzemplarza tej płyty, podpisanego przez członków zespołu po jednym z koncertów.

Idealny moment

Wokalistka przyznaje, że bardzo trudno było jej wybrać jeden konkretny album do zaprezentowania w audycji. Ostatecznie wybór padł na "High Violet". – To nie jest tak, że to jest ta moja jedyna, najulubieńsza ze wszystkich płyt, ale uważam, że to jest po prostu perfekcyjna płyta, świetnie skomponowana, zaprogramowana, o znakomitej kolejności, bardzo dobrze przemyślana – mówi.

Misia twierdzi, że płyta grupy The National jest jej wyjątkowo bliska. – Spotkałam się z nią w momencie, który był dla mnie bardzo ważny i idealny, aby się z taką płytą spotkać.

Rys lekkiego smuteczku

Te piosenki niby są proste, ale to wszystko jest podszyte dużym aranżem, cały czas coś tam pod spodem szumi i szoruje, i to jest bardzo miłe – tak Misia Furtak opisuje muzyczną stronę albumu "High Violet".

Pytana o emocje, jakie towarzyszą jej przy słuchaniu piosenek The National, wokalistka mówi o "rysie lekkiego smuteczku". – To może nie jest płyta, która mnie zasmuca, ale na pewno jest to płyta na taki nostalgiczny moment, na zawieszenie, zamyślenie się.

Kim jest Misia Furtak?

Misia Furtak jest wokalistką, basistką, kompozytorką i autorką tekstów, znaną m.in. z występów w międzynarodowym zespole très.b, wraz z którym w 2012 roku zdobyła nagrodę Fryderyka w kategorii "Debiut roku". Po zawieszeniu działalności grupy rozpoczęła karierę solową. W 2013 roku wydała pierwszy minialbum, a na jej debiutancką, pełnowymiarową płytę "Co przyjdzie?" musieliśmy czekać do 2019 roku. Dwa lata później ukazał się kolejny album, pt. "Wybory".

Misia Furtak angażuje się też w akcje społeczne – dołączyła m.in. do międzynarodowej inicjatywy ekologicznej Music Declares Emergency, zrzeszającej muzyków, którym leży na sercu dobro Ziemi. – Mamy świadomość, że również jako branża muzyczna wpływamy na środowisko. Możemy tak planować nasze poczynania, by generowały one mniejszy ślad węglowy – mówiła wokalistka w Polskim Radiu.

***

Tytuł audycji: Pół perfekcyjnej płyty
Prowadzący: Michał Kowarski
Gość: Misia Furtak
Data emisji: 14.03.2024
Godzina emisji: 19.05

kc/kormp

Polecane