96. ceremonia wręczenia Oscarów. Trwają ostatnie przygotowania do najważniejszego święta kina
2024-03-09, 12:03 | aktualizacja 2024-03-09, 14:03
Czy 96. Oscary okażą się wielkim triumfem "Oppenheimera"? Obraz Christophera Nolana ma szanse na 13 statuetek, ale konkurencja jest mocna. "Biedne istoty" Yorgosa Lanthimosa i "Czas krwawego księżyca" Martina Scorsese zachwyciły świat kina. Laureatów nagród poznamy w nocy z niedzieli na poniedziałek.
- Uroczystość wręczenia 96. nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej odbędzie się w hollywoodzkim Dolby Theatre w nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu.
- Nazwiska laureatów ogłoszą m.in. Al Pacino, Forest Whitaker, Ramy Youssef, Ariana Grande i Zendaya. Gospodarzem uroczystości będzie Jimmy Kimmel. Aktor i komik w przeszłości trzykrotnie pełnił tę funkcję - w 2017, 2018 i 2023 roku.
- Polskie Radio zaprasza na "Noc oscarową". Audycja poświęcona będzie gali wręczenia najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie. Gośćmi Martyny Podolskiej i Pawła Sztompkego w Programie 1 będą znawcy świata kina. Początek emisji z niedzieli na poniedziałek, tuż po północy.
Tegoroczna gala oscarowa rozpocznie się wcześniej niż zazwyczaj. Transmisja zaplanowana jest od północy w poniedziałek czasu polskiego. Według organizatorów takie rozwiązanie zwiększa prawdopodobieństwo, że widzowie obejrzą całą uroczystość.
Decydującym czynnikiem będzie jednak atrakcyjność programu. Jak podają amerykańskie media, ma on uwzględniać dwa bieguny – efektowne, rozrywkowe momenty przywodzące na myśl film "Barbie" i poważne wstawki w duchu "Oppenheimera". W ten sposób Amerykańska Akademia Filmowa zamierza uhonorować najgłośniejsze zjawisko minionego roku – "Barbenheimer", czyli szaleństwo towarzyszące premierze filmów Grety Gerwig i Christophera Nolana, kampanię marketingową, która przejdzie do historii.
Cinematic Travel Inspo From Margot Robbie, Matthew Libatique, Barry Keoghan & More! | Oscars
Posłuchaj
Zwycięstwo "Oppenheimera"?
Opowieść o "ojcu bomby atomowej", fizyku Robercie Oppenheimerze otrzymała pod koniec stycznia aż 13 nominacji do Oscarów i jest typowana na zwycięzcę nagrody w głównej kategorii przez wszystkie najważniejsze portale branżowe. Głównymi rywalami "Oppenheimera" będą "Biedne istoty" Yorgosa Lanthimosa i "Czas krwawego księżyca" Martina Scorsese. Nowe dzieło autora "Kła" zgarnęło już m.in. Złoty Glob dla najlepszej komedii lub musicalu oraz weneckiego Złotego Lwa. Ale to film Scorsese o zdradzie wobec rdzennych mieszkańców Ameryki jest najbardziej poruszający i został uznany za "arcydzieło, na które warto było czekać".
'Oppenheimer' | Scene at The Academy / Oscars
Emma Stone czy Lily Gladstone?
Emocjonująco zapowiada się werdykt w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa, gdzie o statuetkę ubiegają się m.in. Emma Stone i Lily Gladstone. Pierwsza z nich w "Biednych istotach" wykreowała postać kobiety, której wszczepiono mózg dziecka. Druga w "Czasie krwawego księżyca" była Indianką Mollie starającą się ustalić, kto morduje jej bliskich. Obie zagrały brawurowo i zgarnęły Złote Globy. Teraz są najmocniejszymi kandydatkami do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Gdyby Akademicy wyróżnili Gladstone, zostałaby pierwszą rdzenną Amerykanką z Oscarem za rolę główną.
- Oscary 2024. 96. ceremonia wręczenia Oscarów - kiedy i gdzie oglądać?
- Oscary 2024. 96. ceremonia wręczenia Oscarów - audycja specjalna w radiowej Jedynce
Posłuchaj
Cillian Murphy, czyli filmowy Oppenheimer
Jak przytaczają portale branżowe, w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy król jest tylko jeden – to Cillian Murphy, czyli filmowy Oppenheimer. Krytycy są zgodni, że stworzył "najbardziej hipnotyzujący portret moralnej udręki" ostatnich lat. Nie wydaje się, by ktokolwiek mógł odebrać mu statuetkę. Ani Bradley Cooper ("Maestro"), ani Jeffrey Wright ("Amerykańska fikcja"), ani Colman Domingo ("Rustin"), ani nawet Paul Giamatti ("Przesilenie zimowe") nie zyskali porównywalnego uznania. Z kolei drugoplanowa rola Lewisa Straussa w "Oppenheimerze" może zapewnić wygraną Robertowi Downeyowi Jr.
First Oscars Experience Speculation | 96th Oscars Nominees / Oscars
Najlepszy scenariusz oryginalny
W kategorii najlepszy scenariusz oryginalny Akademia może docenić "Anatomię upadku", napisaną przez Justine Triet i Arthura Harariego. Dla reżyserki mogłaby to być jakaś rekompensata. Obraz, który zapewnił jej canneńską Złotą Palmę – jako zaledwie trzeciej kobiecie w historii – nie został oficjalnym francuskim reprezentantem w oscarowych rozgrywkach. Powodów upatrywano w tym, że Triet publicznie skrytykowała francuskie władze za komercjalizację kultury i zignorowanie protestów przeciwko reformie emerytalnej. "Schemat dominującej władzy pojawia się w bardzo wielu dziedzinach życia. Społecznie szokuje najbardziej, ale można go także dostrzec w innych sferach życia. Kino również się przed tym nie uchroniło. Neoliberalny rząd broni komercjalizacji, która psuje kulturę francuską" – stwierdziła Justine. Złotą Palmę zadedykowała "wszystkim reżyserom i reżyserkom, którzy nie mogą dziś kręcić filmów".
96th Oscars: Best Original Screenplay | Nominee Spotlight / Oscars
- Oscary 2024. Kto ma największą szansę na statuetkę? Ten film otrzymał aż 13 nominacji
- Film "Chłopi" został zgłoszony do wszystkich kategorii tegorocznych Oscarów
Statuetka za scenariusz adaptowany
Wielu podkreśla także, że ze sporym prawdopodobieństwem można założyć, że statuetka za scenariusz adaptowany powędruje do Corda Jeffersona za "Amerykańską fikcję", opartą na książce Percivala Everetta. Film opowiada o sfrustrowanym pisarzu, który ma dość rozrywki powielającej obraźliwe stereotypy. Mężczyzna postanawia stworzyć powieść, w której zapisze wszystkie wyobrażenia na temat osób czarnoskórych. Literacka koncepcja okazuje się pułapką - przynosi mu spektakularny sukces.
96th Oscars: Best Adapted Screenplay | Nominee Spotlight / Oscars
Polski kandydat do Oscara
Polski kandydat do Oscara "Chłopi" DK i Hugh Welchmanów nie otrzymał nominacji, ale wiele wskazuje na to, że i tak rodzimi twórcy będą mieli okazję do świętowania. Faworytem w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy pozostaje wspomniana już brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" Jonathana Glazera.
Zdjęcia do niej zrealizował Łukasz Żal, a jedną z producentek jest Ewa Puszczyńska. Obraz ma już na swoim koncie m.in. Grand Prix festiwalu w Cannes, nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) i trzy statuetki BAFTA.
>>> Operator Łukasz Żal o realizacji "Strefy interesów": to był Big Brother w domu nazistów <<<
Polskie Radio zaprasza na "Noc oscarową". Audycja poświęcona będzie gali wręczenia najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie. Gośćmi Martyny Podolskiej i Pawła Sztompkego w Programie 1 będą znawcy świata kina. Początek emisji z niedzieli na poniedziałek, tuż po północy. Sprawdź >>> TUTAJ <<<
***
Tytuł audycji: Bed and Breakfast
Prowadzą: Raf Uzar, Robert Grzędowski
Goście: Jan Pachlowski, Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 9.03.2024
Godziny emisji: 6.14, 6.46
IAR/PAP/zch/kormp