Zmiany funkcji ekologicznych w lasach - przyczyną wycinka drzew i zmiany klimatyczne
2024-03-05, 11:03 | aktualizacja 2024-03-05, 14:03
Prowadzone w ostatnich latach wycinki drzew w połączeniu ze zmianami klimatycznymi spowodowały, że polskie lasy stopniowo zaczęły tracić swoje funkcje ekologiczne, społeczne i gospodarcze. Aby je odtworzyć i umożliwić ekosystemom zaadaptowanie się do zmian klimatu, trzeba objąć je większą ochroną i wyłączyć sporą ich część z gospodarki leśnej – apelują naukowcy PAN.
- W styczniu nieformalnie powołany został zespół ds. ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Jak dodał, zespół powstał przy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
- Zmiany klimatu już w tej chwili wpływają na funkcjonowanie ekosystemów leśnych.
- Coraz częstsze pożary, susze i huraganowe wiatry powodują zamieranie i osłabianie drzewostanów, które następnie padają ofiarą patogenów grzybowych oraz owadów.
- Wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody Mikołaj Dorożała poinformował, że w drugiej połowie marca odbędzie się Ogólnopolska Narada o Lasach.
Polskie lasy stopniowo zaczęły tracić swoje funkcje ekologiczne, społeczne i gospodarcze. Przyczyną są prowadzone wycinki drzew oraz zmiany klimatyczne. Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje wdrożenie procesu, który przyczyni się do wzmocnienia ochrony lasów. Jak podkreśla wiceminister, projekt dotyczy lasów o szczególnych walorach przyrodniczych i społecznych. – Chcemy chronić polskie lasy, prowadząc jednocześnie na ich terenach elementy zrównoważonej gospodarki – poinformował.
Konsekwencje w polskich lasach
Jedną z konsekwencji zmian w lasach jest zmieniający się zasięg występowania wielu gatunków roślin. Co więcej, jak wskazują eksperci, niektóre z nich stopniowo w ogóle znikają. Coraz częstsze pożary, susze i huraganowe wiatry powodują zamieranie albo osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów grzybowych oraz owadów.
Las bliżej nas - Zmiany klimatyczne/ Lasy Państwowe
- Przylaszczki, lepiężniki. Co trzeba wiedzieć o roślinach nizinnej Polski?
- Puszcza Białowieska. Resort klimatu wyjaśnia: jej cały obszar nie będzie parkiem narodowym
Zespół ds. ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie
Wiceminister wskazał, że pierwszym zadaniem zespołu była kompleksowa analiza problemów zgłaszanych przez nadleśnictwa i Zakłady Usług Leśnych. Docelowo w zespole zasiadać będą przedstawiciele grup, które są kluczowymi interesariuszami procesu. – Jesteśmy po dwóch tygodniach intensywnych spotkań i konsultacji z przedstawicielami Lasów Państwowych, strony społeczno-naukowej oraz ministerstwa. Dzięki otwartemu dialogowi udało się wypracować pierwsze rozwiązania – poinformował wiceminister. Jak dodał, w drugiej połowie marca odbędzie się Ogólnopolska Narada o Lasach.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 5.03.2024
Godzina emisji: 10.42
IAR/PAP/zch/wmkor