Reklama

reklama

Wiosna rozgaszcza się w ogrodach. Jakie rośliny budzą się już do życia?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wiosna rozgaszcza się w ogrodach. Jakie rośliny budzą się już do życia?
Ciepły luty sprawił, że wiele roślin wcześniej niż zazwyczaj obudziło się z zimowego snu.Foto: Shutterstock

Przebiśniegi, pierwiosnki, szafirki, krokusy, hiacynty i narcyzy – to właśnie te kwiaty uznawane są za symbol zbliżającej się wiosny. Czy nadchodzące ciepłe dni czuć już w powietrzu? – Wiosnę już czuć, nawet z zamkniętymi oczyma. Właśnie kwitną oczary i wawrzynki, które niesamowicie pachną – powiedziała w Trójce Katarzyna Misiak z ogrodu botanicznego PAN w Powsinie.

  • Tegoroczny luty uchodzi najcieplejszy od początku pomiarów meteorologicznych w Polsce.
  • Z ciepłym lutym wiążą się określone konsekwencje: część roślin wcześniej zaczęła swoje fazy rozwojowe.
  • W ogrodzie botanicznym PAN w Powsinie widać już prawdziwą wiosnę, a miłośnicy roślin mogą nie tylko spacerować, ale też wziąć udział w organizowanych warsztatach i spotkaniach. 

Do początku astronomicznej wiosny zostały jeszcze trzy tygodnia, a w przyrodzie wiosna już rozgościła się na dobre. Ciepły luty sprawił, że wiele roślin wcześniej niż zazwyczaj obudziło się z zimowego snu. – Wiosnę już czuć, nawet z zamkniętymi oczyma. Właśnie kwitną oczary i wawrzynki, które niesamowicie pachną – powiedziała w Trójce Katarzyna Misiak z ogrodu botanicznego PAN w Powsinie. Jakie rośliny budzą się już do życia? Czy są jakieś anomalie z uwagi na pogodę? 

Zimy roślinom niestraszne?

– Dziś rośliny czują się bardzo wiosennie. Warto mieć na uwadze, że wszystkie gatunki, które rosną naturalnie w naszym kraju, i te, które sprowadziliśmy, mają inne strategie przerwania. Są takie rośliny, które się jeszcze nie budzą i czekają na pewną wiosnę. Te, które już teraz obserwujemy w ogrodach, mają zdolność dotrwania, co oznacza, że nawet mróz nie będzie dla nich groźny. W przypadku oczarów kwiaty potrafią wielokrotnie zwijać się i rozwiać, czekając na nawet krótką chwilę ciepła i na owady – mówiła Katarzyna Misiak.

Najczęściej czytane

Skarby ogrodu botanicznego

– Jeśli ktoś kocha przebiśniegi i wszystkie pozostałe wiosenne geofity, które powoli się pojawiają, to jest to jedyny moment na wizytę w ogrodzie. Warto zobaczyć również nie do końca spodziewane rośliny, jak chociażby pierwiosnek bezłodygowy. Jego nie spotkamy już w naturze, ale jest gatunkiem wyjściowym do wszystkich prymulek, które chętnie kupujemy w sklepach. W ogrodzie botanicznym można zobaczyć, jak wyglądały kwiaty najpierw, zanim pojawiły się ich odmiany uprawne – zauważyła. – A jeśli komuś jest za zimno na spacer, zapraszamy do naszych szklarni, gdzie można oglądać m.in. cytrusy – dodała z uśmiechem. 

Posłuchaj

12:08
Wiosna rozgaszcza się w ogrodach. Jakie rośliny budzą się już do życia? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Katarzyna Misiak (ogród botaniczny PAN w Powsinie)
Data emisji: 1.03.2024
Godzina emisji: 11.38

zch

wmkor


Polecane