Polskie Nagrody Filmowe Orły 2024. Kto otrzyma wyróżnienie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polskie Nagrody Filmowe Orły 2024. Kto otrzyma wyróżnienie?
Laureatów Orłów 2024 poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 4 marcaFoto: PAP/Marcin Obara

Wkrótce poznamy nazwiska laureatów tegorocznych Orłów. Polskie Nagrody Filmowe zostaną rozdane podczas gali, która odbędzie się w poniedziałek (4.03) w Teatrze Polskim w Warszawie. Już wiadomo, że nagrodę za osiągnięcia życia odbierze Agnieszka Holland. W gronie faworytów znalazł się też m.in. film "Kos" w reżyserii Pawła Maślony.

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są za najwyższe osiągnięcia w następujących kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Główna Rola Męska, Najlepsza Główna Rola Kobieca, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Osiągnięcia Życia, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Scenografia, Najlepsza Muzyka, Najlepsze Kostiumy, Najlepsza Charakteryzacja, Najlepszy Montaż, Najlepszy Dźwięk, Najlepszy Dokument, Najlepszy Film Europejski, Odkrycie Roku oraz Najlepszy Filmowy Serial Fabularny. Głosami widzów przyznawana jest Nagroda Publiczności. Wszystkich laureatów Orłów 2024 poznamy w poniedziałek 4 marca.

Czytaj także: Nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2024. Faworytami "Kos", "Doppelgänger. Sobowtór" i "Filip" [ZOBACZ LISTĘ]

Orły 2024. Nagroda dla Agnieszki Holland

Pierwszą laureatkę Polskich Nagród Filmowych Orły poznaliśmy w czwartek 29 lutego. Wyróżnienie za osiągnięcia życia otrzyma Agnieszka Hollandwybitna polska reżyserka, trzykrotnie nominowana do Oscara (w kategorii filmu nieanglojęzycznego za "Gorzkie żniwa" oraz "W ciemności", a także za scenariusz adaptowany do filmu "Europa, Europa"), nagradzana również na festiwalach w Berlinie, Wenecji i Cannes.

- Szczerze mówiąc, miałem taką cichą nadzieję. Jako filmowca, scenarzystę, człowieka, który całe życie poświęcił filmowi, zadziwia mnie, co Agnieszka stanowi - przyznaje prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński. - Nagrody to część Agnieszki. Drugą częścią prawdy o niej jest niezwykłe, emocjonalne zaangażowanie w sprawy społeczne. Tam, gdzie boli, gdzie wszyscy się wahamy, Agnieszka wchodzi jak taran. (...) To jest przykład filmowca, który używa kamery do tego, by krzyczeć o tym, co uważa za najważniejsze. Bez zwracania uwagi na koszty własne - zaznacza rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego.

Najczęściej czytane:

Robert Więckiewicz, który współpracował z Agnieszką Holland przy okazji filmu "W ciemności", podkreślił w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim, że reżyserka z pewnością zasługuje na takie wyróżnienie. - Jest wspaniałą artystką; wrażliwą osobą, która zgłębiła wszystkie tajniki rzemiosła filmowego i ma mnóstwo pomysłów. Jest nieustannie kreatywna, aktywna, pracowita, empatyczna, a jednocześnie bardzo wymagająca. To cechy, które decydują, że ktoś jest wyjątkowy jako filmowiec i człowiek. Agnieszka wszystkie te cechy posiada - podkreśla aktor.

Orły 2024. "Kos" w gronie faworytów

Na wyróżnienie dla najlepszego filmu szansę w tym roku mają "Chłopi", "Doppelgänger. Sobowtór", "Filip", "Zielona granica" i "Kos". Obraz w reżyserii Pawła Maślony jest jednym z faworytów do nagrody. Łącznie film otrzymał szesnaście nominacji. 

- To bardzo miłe i cieszę się, że film zyskał takie uznanie członków akademii. (...) Bądźmy też trzeźwi, że to rodzaj takiej środowiskowej zabawy. Trzeba podchodzić do tego z dystansem. Nie da się zmierzyć, który film jest najlepszy i dlaczego. Traktujmy to jako święto - ocenia producent "Kosa", Leszek Bodzak. 

Posłuchaj

50:29
Orły 2024: w oczekiwaniu na wręczenie nagród (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Posłuchaj

50:11
"Biała odwaga" - spotkanie z Filipem Pławiakiem oraz Julianem Świeżewskim (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji:

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 1.03.2024
Godzina emisji: 13.05

qch/IAR

wmkor

Polecane