"Sami swoi. Początek". Prequel kultowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego już w kinach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Sami swoi. Początek". Prequel kultowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego już w kinach
Karol Dziuba (l) i Adam Bobik (p) jako Władysław Kargul i Kazimierz Pawlak w komedii "Sami swoi. Początek" w reżyserii Artura ŻmijewskiegoFoto: mat. prasowe

Na ekrany trafiła komedia "Sami swoi. Początek" w reżyserii Artura Żmijewskiego. To długo wyczekiwany prequel kultowej trylogii komediowej Sylwestra Chęcińskiego: wyczekiwany z nadzieją i, jak to w takich wypadkach bywa, z obawami. Tym razem w role Kargula i Pawlaka wcielą się Adam Bobik i Karol Dziuba. Na ekranie zobaczymy też m.in. Weronikę Humaj i Annę Dymną, które o produkcji opowiedziały w audycji "Trójkowo, filmowo".

Trylogia Pawlaków i Karguli wyreżyserowana przez Sylwestra Chęcińskiego obejmuje trzy filmy: "Sami swoi" (1967), "Nie ma mocnych" (1974) oraz "Kochaj albo rzuć" (1977). Nowy obraz będący prequelem serii, wyreżyserował znany aktor Artur Żmijewski. To będzie jego pełnometrażowy debiut reżyserski: wcześniej wyreżyserował kilka odcinków seriali "Na dobre i na złe" i "Ojciec Mateusz" oraz dwa spektakle Teatru Telewizji. 

Nakręcony przez Artura Żmijewskiego obraz oparty jest na oryginalnym scenariuszu Andrzeja Mularczyka. "Sami swoi. Początek" zabierze widzów na Kresy, gdzie rodziny Kargulów i Pawlaków mieszkały przed przesiedleniem. Na ekranie przedstawione zostaną młode lata bohaterów kultowej serii oraz geneza konfliktu dwóch rodzin.

Sami swoi. Początek | oficjalny zwiastun/YouTube NEXTFILMPL

"Sami swoi. Początek". Weronika Humaj w roli Mani Pawlak

Weronika Humaj, którą gościliśmy w audycji "Trójkowo, filmowo", w produkcji Artura Żmijewskiego wciela się w Manię. W poprzednich filmach żonę Kazimierza Pawlaka zagrała Maria Zbyszewska. - Od razu wyszłam z założenia, że kopiowanie nie ma sensu, tylko przepuszczę tę postać przez siebie. Ale starałam się złapać taką posągowość, klasę i zasznurowanie, które dostrzegłam - przyznaje Weronika Humaj w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Aktorka ocenia, że produkcja może zabrać w sentymentalną podróż tych, którzy oglądali trylogię Chęcińskiego. Umożliwią to kultowe teksty z poprzednich filmów, które pojawiają się również w nowej produkcji.

Istotne w odgrywaniu roli było złapanie charakterystycznego zaśpiewu w mowie, który wyróżniał Kargulów i Pawlaków. Aby go opanować, aktorzy brali udział m.in. w konsultacjach językowych. - Nie było to proste, ale starałam się też to robić na wyczucie. (...) Później cały plan zaczął mówić tym zaśpiewem i było łatwiej. Bardzo pomogło mi też, że grałam z Adamem Bobikiem, który świetnie się w tym czuł - opowiada Weronika Humaj.

Najczęściej czytane:

Anna Dymna: atmosfera na planie była niezwykła

- Dla mnie to była niezwykła przygoda; podróż w czasie, o jakiej ludzie mogą sobie pomarzyć, a ja przeżywałam ją na tym planie. Zamykałam oczy i byłam 50 lat wcześniej: widziałam Kargula i Pawlaka, i Sylwestra Chęcińskiego. Potem otwierałam oczy i widziałam cudownych, radosnych ludzi; szczęśliwych, że biorą w tym udział - przyznaje Anna Dymna.

Aktorka w filmie Artura Żmijewskiego wciela się w rolę Pecynichy - ciotki Pawlaka; w trylogii Chęcińskiego zagrała natomiast Anię Pawlak. - Miałam dodatkowe wzruszenia, bo jestem jedyną żyjącą osobą spośród tych, którzy grali tam (w trylogii - red.) znaczące role. Wróciłam do czasów mojej najpiękniejszej młodości - mówi artystka. - Jak Artur Żmijewski zaproponował mi rolę, to w ogóle nie miałam chwili wahania. Pomyślałam sobie, że to będzie cudowne, jeśli ktoś obejrzy ten film i powie, że Ania Pawlaczka jest podobna do Pecynichy - śmieje się aktorka.


Posłuchaj

50:12
"Sami swoi. Początek": Rozmowa z Weroniką Humaj (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

48:47
Anna Dymna o udziale w filmie "Sami Swoi. Początek" (Trójkowo, Filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji m.in.:

  • Premiera dokumentalna: "Pianoforte" w reżyserii Jakuba Piątka (laureat wielu festiwalowych nagród, aktualnie nominowany do Orłów 2024 w kategorii: najlepszy film dokumentalny), rozmowa z reżyserem;
  • Premiera polska: "Ultima Thule" w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, spotkanie z reżyserem;
  • W kinach: "Piękna katastrofa 2", rozmowa z Małgorzatą Matuszewską;
  • Aktualności filmowe: nowy film Wojciecha Smarzowskiego "Dom dobry", informacja.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 16.02.2024
Godziny emisji: 13.05, 14.05

pr/pg/qch/wmkor

Polecane