Agnieszka Holland laureatką nagrody Orła za osiągnięcia życia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Agnieszka Holland laureatką nagrody Orła za osiągnięcia życia
Agnieszka Holland dorzuci do kolekcji swych nagród Orła za osiągnięcia życia.Foto: Lukasz Kalinowski/East News

– Ta nagroda jest naszym podziękowaniem dla kogoś, kogo cenimy najbardziej – mówił prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Dariusz Jabłoński, ogłaszając przyznanie Orła za osiągnięcia życia Agnieszce Holland. Reżyserka odbierze go podczas gali wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły w najbliższy poniedziałek, 4 marca.

  • Agnieszka Holland ma już w dorobku specjalnego Orła za realizację drogi twórczej w kraju i za granicą, którego otrzymała w 2002 roku.
  • – Nikt nie ma wątpliwości, że Agnieszka Holland jest reżyserką, która jak najbardziej na taką nagrodę zasługuje – uważa Robert Więckiewicz.
  • 26. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły odbędzie się w poniedziałek, 4 marca, w Teatrze Polskim w Warszawie. 

Na kilka dni przed ceremonią wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły nominowani tradycyjnie spotykają się, by odebrać pamiątkowe dyplomy. Przy okazji ogłaszane jest nazwisko zdobywcy nagrody specjalnej za osiągnięcia życia. – Ta nagroda jest naszym podziękowaniem dla kogoś, kogo cenimy najbardziej – mówił ze sceny prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Dariusz Jabłoński.

Nagroda specjalna przypadła w tym roku Agnieszce Holland. Reżyserka nie pojawiła się na uroczystości, bo była akurat tego dnia zajęta pracą nad swoim kolejnym filmem, opowiadającym o Franzu Kafce. – Bardzo dziękuję kolegom za docenienie moich osiągnięć. Chcę powiedzieć, że ja na siebie akurat nie głosowałam – stwierdziła Holland w krótkim połączeniu telefonicznym z Jabłońskim.  

Wyjątkowa jako filmowiec i jako człowiek

Pochwał pod adresem laureatki nie szczędził Robert Więckiewicz. – Nikt nie ma wątpliwości, że Agnieszka Holland jest reżyserką, która jak najbardziej na taką nagrodę zasługuje. Jest po prostu wspaniałą, wielką artystką, wrażliwą osobą, która doskonale zgłębiła wszystkie tajnik rzemiosła filmowego, która ma mnóstwo pomysłów, jest nieustannie kreatywna, nie jest w stanie usiedzieć na miejscu. Jest bardzo aktywna, pracowita i empatyczna, a jednocześnie bardzo wymagająca. To są cechy, które decydują o tym, że ktoś jest wyjątkowy jako filmowiec i jako człowiek – mówił aktor.

Długa lista nagród Agnieszki Holland

Holland swojego Orła będzie mogła odebrać osobiście podczas gali w Teatrze Polskim w Warszawie, która odbędzie się w poniedziałek, 4 marca. Reżyserka ma już w dorobku specjalnego Orła za realizację drogi twórczej w kraju i za granicą, którego otrzymała w 2002 roku. Poza tym była trzykrotnie nominowana do Oscara, za filmy "Gorzkie żniwa", "Europa, Europa" oraz "W ciemności".

Jest też zdobywczynią Nagrody Specjalnej Jury na MFF w Wenecji za "Zieloną granicę", Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale i Nagrody Głównej na festiwalu w Montrealu za film "Pokot", Złotego Globu i Nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych za "Europę, Europę" oraz Nagrody FIPRESCI w Cannes za "Aktorów prowincjonalnych".


Posłuchaj

6:11
Agnieszka Holland laureatką nagrody Orła za osiągnięcia życia (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Ryszard Jaźwiński (dziennikarz filmowy Trójki)
Data emisji: 29.02.2024
Godzina emisji: 16.38

kc

Polecane