Alarmujące dane: blisko polowa nastolatków sięga po e-papierosy!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Alarmujące dane: blisko polowa nastolatków sięga po e-papierosy!
Blisko połowa uczniów codziennie pali e-papierosyFoto: Daisy Daisy/Shutterstock

Rośnie popularność e-papierosów, które, wbrew popularnym mitom, są równie szkodliwe, jak papierosy tradycyjne. Jest to tym bardziej niebezpieczne, że po papierosy elektroniczne bardzo chętnie sięgają nastolatkowie skuszeni niezwykle atrakcyjną reklamą, różnorodnością smaków, swoje robi także moda. Tymczasem jak wiadomo, młodzi ludzie łatwiej wpadają w szpony nałogu.

  • Jak wynika z badań przeprowadzonych przez szczeciński oddział Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca, blisko połowa uczniów w tym mieście pali e-papierosy.
  • E-papierosy kuszą nastolatki agresywną reklamą, wielością smaków, modą i rzekomą nieszkodliwością.
  • W Nowej Zelandii w lecie 2024 roku miały wejść w życie najostrzejsze przepisy antytytoniowe na świecie: zakazu sprzedaży papierosów i innych wyrobów tytoniowych osobom urodzonym po 2009 roku. Rząd jednak wycofał się z ich wprowadzenia z powodów finansowych.

To, że e-papierosy są mniej szkodliwe od zwykłych papierosów, to jeden z najpopularniejszych i najbardziej szkodliwych mitów: – Mamy jednoznaczne badania, które pokazują, że jeśli ktoś używa takiego papierosa, ma dwukrotnie większe ryzyko zawału mięśnia sercowego bądź udaru mózgu, czyli tych chorób, które doskonale znamy z palenia tytoniu – mówi prof. Mateusz Jankowski, przewodniczący Sekcji Antytytoniowej Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Trójgłowa hydra nikotynowa

– Mamy trzy główne grupy wyrobów nikotynowych w Polsce: tradycyjne papierosy, papierosy elektroniczne, które nie mają tytoniu, ale mają specjalny płyn z nikotyną, oraz podgrzewacze tytoniu. Z perspektywy polityki zdrowotnej i zdrowia publicznego mamy do czynienia z trzema odrębnymi kategoriami – wyjaśnia Trójkowy gość. – Kiedyś naukowcy zajmowali się tylko kwestią palenia tytoniu, a teraz mamy trzech przeciwników, z którymi musimy walczyć i edukować społeczeństwo – wskazuje.  

Dwa rodzaje uzależnienia

Papierosy i e-papierosy uzależniają na dwa sposoby: pierwszym jest uzależnienie od nikotyny, która jest niezwykle silnie uzależniającą substancją chemiczną, drugim – uzależnienie behawioralne. Uzależnienie behawioralne polega na uzależnieniu od np. samego nawyku sięgania po papieros, przykładania go do ust, wyjścia ze znajomymi na papierosa.

Czy e-papierosy są mniej szkodliwe?

Ponieważ e-papierosy są stosunkowo nowym wynalazkiem, brakuje długoterminowych badań dotyczących ich wpływu na zdrowie. Jednak już teraz prowadzone badania jasno wskazują, że ich szkodliwość jest porównywalna z tradycyjnymi papierosami. Oto niektóre problemy zdrowotne i choroby, których przyczyną mogą być e-papierosy:

  • problemy z oddychaniem;
  • podatność na infekcje dróg oddechowych;
  • zapalenie płuc;
  • miażdżyca;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • zawał serca;
  • udar mózgu.

Plaga jednorazowa

Rozmówca Piotra Firana wskazuje na rosnący problem z jednorazowymi e-papierosami, które są atrakcyjne, kolorowe, bardzo kuszące, szczególnie dla młodzieży. – To jest już plaga wśród dzieci: blisko 60 procent nastolatków w Polsce przynajmniej jednorazowo użyło e-papierosa. Wiemy też, że przynajmniej 15 procent dorosłych Polaków okazjonalnie sięga po e-papierosy, a sześć procent – codziennie. I to są dane z lutego tego roku – stwierdza.

Idea kontra finanse

W lecie 2024 roku miał w Nowej Zelandii wejść w życie zakaz sprzedaży wszelkich wyrobów tytoniowych osobom urodzonym po 2009 roku. W ten sposób miało się pojawić pierwsze pokolenie całkowicie wolne od tytoniu. Jednak nowozelandzki rząd zrobił krok w tył i wycofał się z wprowadzenia tego zakazu. – Nie chcemy, aby doszło do sytuacji takiej, jak w USA, gdzie podczas prohibicji rozwinęła się przestępczość zorganizowana – argumentował premier. Jednak minister finansów przyznała, że chodzi także o wysokie wpływy do budżetu wynikające z akcyzy.

– Warto pamiętać, że np. w Polsce dochody z akcyzy są dwukrotnie niższe, niż koszty leczenia chorób odtytoniowych: udarów, zawałów, chorób i nowotworów płuc – komentuje prof. Jankowski.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

13:08
Rośnie popularność e-papierosów wśród młodzieży: już blisko połowa ich używa
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Michał Strzałkowski
Gość: prof. Mateusz Jankowski (przewodniczący Sekcji Antytytoniowej Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w  Warszawie)
Data emisji: 29.02.2024
Godziny emisji: 7.52, 8.14

pr

wmkor

Polecane