Bunt na płótnie, czyli artystka przeciw status quo. Wystawa "Sztuka kobiet II"
2024-02-28, 15:02 | aktualizacja 2024-02-28, 22:02
Twórczość kobiet rzadko pokazywana w galeriach - to właśnie takie prace znalazły się na wystawie zatytułowanej "Sztuka kobiet II" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Jakie dzieła można zobaczyć? Czym zaskakują nas organizatorzy?
- "Sztuka kobiet II" prezentuje prace artystek z różnych stron świata. Wśród nich znalazły się fotografie, rzeźby i instalacje artystyczne.
- Tytuł wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest zainspirowany wystawą Sztuka kobiet, która odbyła się w poznańskiej Galerii ON w 1980 roku.
- Łącznikiem pomiędzy przeszłością a teraźniejszością jest instalacja "Pranie I" Marii Pinińskiej-Bereś.
Sztuka i poglądy artystek nierzadko występowały przeciwko obowiązującemu status quo. Kobiety napotykały z tego powodu na represje ze strony państwa, obowiązującej religii, a czasem nawet własnej rodziny. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie prezentuje część takich prac, pochodzących z różnych zakątków świata i zaprasza na wystawę zatytułowaną "Sztuka kobiet II".
Artystki, które walczyły o wolność sztuki
Niektóre z kobiet za prezentacje swoich poglądów i prac trafiały do więzienia. Innym grożono śmiercią. Jak przekonują organizatorzy wydarzenia, wystawa stanowi zbiór prac, przy pomocy których artystki walczyły o wolność sztuki.
- Życie kurierów i dostawców jedzenia na teatralnych deskach. Spektakl "Delivery Heroes. Bohaterowie na wynos".
- "Memento vitae" – pełna kolekcja malarstwa Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie
Głosy z wielu zakątków świata
– Maria Pinińska-Bereś zmieniała postrzeganie kobiecości w szarej, komunistycznej Polsce. Noor Abed opowiada o tożsamości lokalnej społeczności palestyńskiej, jej związku z ziemią i wiszącym nad nią niebezpieczeństwem. Z kolei Firoozeh Bazrafkan przedstawia sytuacje irańskich kobiet zniewolonych prawem szariatu, a Tasleem Mulhall przez pryzmat własnej biografii opowiada o zagrożeniu życia arabskich kobiet – wyjaśniały w Polskim Radiu organizatorki ekspozycji.
"Pranie I" – inspiracja dla wystawy
Inspiracją dla prezentacji w centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest wydarzenie sprzed 44 lat: W 1980 roku w poznańskiej Galerii ON miała miejsce wystawa "Sztuka kobiet". Była to jedna z pierwszych wystaw w Polsce o tematyce feministycznej. W ramach tego wydarzenia sprzed lat Maria Pinińska-Bereś zaprezentowała "Pranie I", które w 2023 roku zostało zakupione do kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji: 28.02.2024
Godzina emisji: 12.13
polskieradio.pl/zch
wmkor