Gdy doświadczenie przegrywa z młodością. Reportaż "Pesel" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Czy osoba dobrze wykształcona, mająca wiele umiejętności i ogromne doświadczenie może mieć problemy ze znalezieniem pracy? Okazuje się, że tak i prawdopodobnie wszystkiemu winien jest PESEL. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Magdy Skawińskiej.  • Posiadają nie tylko wiedzę, ale również doświadczenie. Są także znacznie mniej obciążeni zobowiązaniami rodzinnymi, bo odchowali już dzieci.
  • Niby się ich ceni, ale mają problem ze znalezieniem pracy. Jak wygląda sytuacja pokolenia 50+ na rynku pracy?
  • Zachęcamy do wysłuchania reportażu Magdy Skawińskiej pt. "Pesel".

Elżbieta pracowała w instytucjach finansowych ponad 25 lat. Przede wszystkim na kierowniczych stanowiskach. W pewnym momencie zdecydowała się zrealizować swój własny projekt w oparciu o fundusze europejskie. Niestety pandemia koronawirusa, a przede wszystkim wojna w Ukrainie, spowodowała, że inwestor się wycofał, a projekt padł. Od tamtej pory Elżbieta szuka pracy. Co prawda jest teraz zatrudniona w pewnej firmie, ale na bardzo niekorzystnych warunkach. Ma umowę, że ma pracować, ale niekoniecznie może coś zarobić.


Najczęściej czytane

 

Gdy doświadczenie przegrywa z młodością

Wzięła tę pracę, bo nie mogła znaleźć nic innego. Przez dwa lata wysłała pond 400 CV. Została zaproszona na trzy rozmowy. W desperacji aplikowała do jednej z sieci handlowych na stanowisko kasjerki. Też nie została przyjęta.

Nikt tego głośno nie powie, ale osoby 50+ są gorzej postrzegane na rynku pracy. Nieoficjalnie mówi się, że będą chciały głównie dotrwać do emerytury, nie będą się angażować, będą korzystać ze zwolnień lekarskich, czyli będą więcej kosztować firmę, nie są w stanie opanować nowych technologii. Na polu zatrudnienia, doświadczenie przegrywa z młodością...


Posłuchaj

28:14
Gdy doświadczenie przegrywa z młodością. Reportaż "Pesel" [POSŁUCHAJ] (Reportaż/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czy o rynku pracy decyduje PESEL?

Z badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że tzw. silversi – czyli pokolenie osób po 50. roku życia – szukają pracy średnio o pół roku dłużej niż osoby młodsze, a aż 9 na 10 ich aplikacji o pracę pozostaje bez odpowiedzi.

***

Tytuł reportażu: "Pesel" 
Autor reportażu: Magda Skawińska
Data emisji: 27.02.2024
Godzina emisji: 22.18

ms/zch

wmkor

Polecane