Ochotnicza straż pożarna. Pomóż im, żeby mogli pomagać innym [POSŁUCHAJ]
Strażacy OSP najczęściej są alarmowani przez Powiatowe i Miejskie Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej. Po alarmie wyjeżdżają do pożarów i innych wypadków, najczęściej wspomagając strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy ochotnicy pomagają na co dzień. Przy rozliczeniu podatków możemy pomóc także im!
Wojewódzkie ćwiczenia ratownicze "Rzeszów 2023" na nieoddanym do użytku odcinku drogi ekspresowej S-19 w miejscowości Racławówka. W manewrach uczestniczyło blisko 160 strażaków podkarpackich PSP i OSP, specjalistyczne grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego "Rzeszów 2" i "Leżajsk" oraz ratownictwa technicznego "Jarosław"
Foto: PAP/Darek Delmanowicz
- Pierwsze wzmianki o ratownictwie ogniowym w Polsce pojawiły się już w średniowieczu. Zorganizowane jednostki ochotników powstały w pierwszej połowie XIX wieku, a najstarszą jednostką jest Ochotnicza Staż Pożarna w Śremie założona 12 lipca 1801 roku, w ówczesnym zaborze pruskim. W Królestwie Polskim pierwsza ochotnicza Straż Ogniowa została założona w 1864 roku w Kaliszu, a w Galicji pierwsza - w 1865 roku w Krakowie z inicjatywy Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń.
- Obecnie w Polsce działa kilkanaście tysięcy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym ponad cztery tysiące włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
- Spośród niemal 700 000 osób działających przy OSP aż 228 394 strażaków może brać bezpośrednio udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, a także: ratownictwa technicznego, powodziowego, chemicznego i ekologicznego, medycznego, wysokościowego, wodnego oraz w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych.
Strażacy ochotnicy od dziesięcioleci niosą bezinteresowną pomoc społeczeństwu. Są wolontariuszami, gotowymi poświęcić swój prywatny czas, ale też swoje umiejętności, zdrowie i życie dla dobra obcej osoby.
Dawniej przede wszystkim gasili pożary, dziś także wspierają pogotowie ratunkowe, jeżdżą do wypadków komunikacyjnych, pomagają w czasie klęsk żywiołowych.
Posłuchaj także:
- 1,5 proc. na OPP. Jak weryfikować organizacje pozarządowe, które niosą pomoc?
- Numer alarmowy 112. W jakich sytuacjach powinniśmy z niego korzystać?
- Felinoterapia, czyli leczenie kotem. Jak przebiega i komu może pomóc?
Remiza strażacka to często duma gminy, wsi, miejsce spotkań lokalnej społeczności. Zazwyczaj wzniesiona przez tę społeczność i utrzymywana, remontowana i modernizowana przez prywatne osoby oraz z dobrowolnych składek strażaków. Wielokrotnie można zobaczyć strażaków, którzy malują elewację czy naprawiają dach swojej remizy w czynie społecznym, bo straż to dobro wspólne. Strażacy pomagają na 100 procent, ale niewiele osób wie, że można w dowód wdzięczności przekazać im 1,5 procent swojego podatku.
Ochotnicza Straż Pożarna Godów - jak to jest być strażakiem OSP? | Nie tylko o dronach/Era Dronów
***
Tytuł reportażu: "Jedna wielka rodzina"
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 26.02.2024
Godzina emisji: 22.18
gs/rk/wmkor