Album "Tradycyja". Marcin Wyrostek sięga do muzycznego skarbca Śląska

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Połączenie śląskiej tradycji z nowoczesnymi aranżacjami stanowi wybuchową mieszankę muzyczną, zawartą na najnowszej płycie Marcina Wyrostka, zatytułowanej "Tradycyja". Jeden z najbardziej znanych polskich akordeonistów postanowił tchnąć nowe życie w tradycyjne utwory rodem ze Śląska.

 

  • Na swym najnowszym albumie "Tradycyja" Marcin Wyrostek zabiera słuchaczy w muzyczną podróż po kulturze i tradycji Śląska.
  • W nagraniu płyty wzięli udział zespół Corazon, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej oraz wielu zaproszonych wokalistów, m.in. Urszula Dudziak, Renata Przemyk, Kasia Moś, Piotr Kupicha i Sebastian Riedel.
  • W sobotę, 24 lutego, w katowickim Spodku odbędzie się wielki koncert oparty na repertuarze albumu "Tradycyja".

Myśl o nagraniu własnych interpretacji tradycyjnych śląskich utworów po raz pierwszy wpadła do głowy Marcinowi już pod koniec studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach. – Wtedy skończyło się tylko na pomyśle, ale chyba na szczęście, bo na tamtym etapie nie miałem doświadczenia, takiego spojrzenia na muzykę i takiego zaplecza muzyków, przyjaciół, z którymi działam i dzięki którym ta płyta powstała – opowiada Wyrostek.

Projekt zaczął nabierać kształtów podczas pandemii, kiedy to akordeonista opracował skrypt pt. "Podstawy improwizacji na akordeon" w oparciu o śląskie melodie ludowe. – Powstało sześć lub siedem utworów, które zaaranżowałem na akordeon solo, z analizą harmoniczną, analizą skal, solówek itd., pod kątem jazzowym. Chwilę potem zacząłem robić piosenki z tekstami do melodii ludowych, zacząłem też komponować, bo niektóre tematy miały tylko teksty, a nie było melodii – wspomina muzyk.

Tradycja i akordeon w jednym

W efekcie powstał album "Tradycyja". Jego tytuł jest nieprzypadkowy – nawiązuje do tradycji, a jednocześnie zawiera w sobie słowo "cyja", które jest śląskim określeniem akordeonu. W nagraniu płyty gościnny udział wzięło kilkoro artystów rodem ze Śląska, o nazwiskach rozpoznawalnych w całej Polsce, m.in. Urszula Dudziak, Renata Przemyk, Kasia Moś, Piotr Kupicha, Sebastian Riedel, Miuosh czy Cezik.

Zawartość albumu jest stylistyczną mozaiką gatunków muzycznych, takich jak hip-hop, reggae, funk, blues czy etno. Płyta zyskała efektowną oprawę graficzną – wkładkę zdobią ilustracje autorstwa katowickiego malarza Grzegorza Chudego, który dla każdego utworu stworzył osobny obraz, oddający jego charakter.  


Posłuchaj

7:12
Marcin Wyrostek o albumie "Tradycyja" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Tradycyja" na żywo w Spodku

Dzieła Chudego "ożyją" podczas koncertu, który odbędzie się w katowickim Spodku w najbliższą sobotę, 24 lutego. Statyczne obrazy będą stanowiły podstawę animowanych wizualizacji scenicznych. Zanosi się też na ucztę dla uszu, bowiem na scenie – obok Wyrostka i artystów, którzy pomagali mu w nagraniu płyty – pojawi się także orkiestra symfoniczna.

Marcin przewidział też szczególną rolę dla kilku tysięcy widzów, jacy spodziewani są w Spodku. – Jest kilka takich momentów, gdzie mamy zaplanowane włączenie publiczności do wspólnego śpiewania. Ma to być w nowoczesnym wydaniu, żeby przełamać stereotyp takiego stricte ludowego, biesiadnego śpiewania, ale żeby publiczność też wzięła taki artystyczny udział w tym projekcie.

Źródło: YouTube / Marcin Wyrostek

Posłuchaj

4:38
Marcin Wyrostek o koncercie promującym album "Tradycyja" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Marcin Wyrostek (akordeonista)
Data emisji: 21.02.2024
Godzina emisji: 12.24

kc

wmkor

Polecane