Marcin Wyrostek: chciałbym, aby na świecie zapanowała harmonia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marcin Wyrostek: chciałbym, aby na świecie zapanowała harmonia
Marcin WyrostekFoto: Łukasz Cinal

– Gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, chyba każdy zrozumiał i poczuł, że nasze bezpieczeństwo czasami trzyma się na cienkiej nitce. Dopiero teraz zdajemy sobie sprawę, jak bardzo musimy zabiegać o wolność i niezależność, czyli fundamentalne rzeczy, które mieliśmy od dzieciństwa – mówi Marcin Wyrostek w audycji "Ona, on i bardzo wyjątkowy gość".

– Syty nigdy nie pojmie głodnego. Chociaż wydaje nam się, że możemy zrozumieć Ukraińców, to jesteśmy daleko od tego wszystkiego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, co te osoby muszą przeżywać. Cieszę się, że tak wielu Polaków włączyło się w akcje pomocy – podkreśla gość Trójki. 

Siostra Ukraina

– Przez długi czas w garażu mieliśmy pewnego rodzaju punkt przeładunkowy, moja żona segregowała rzeczy, które były przekazywane dalej. Ja muzyczne zaangażowałem się w kilka projektów, w tym koncert, który zagraliśmy przy Stadionie Śląskim. Wtedy powstała idea stworzenia utworu "Siostra Ukraina", poprzez który chcieliśmy okazać wsparcie – dodaje artysta, który pomaga ukraińskim dzieciom, organizując zbiórki instrumentów i zajęcia muzyczne.

Akordeon za krowę

Rozmówca Katarzyny Ciepielewskiej i Łukasza Sobolewskiego opowiada w audycji również o swojej muzycznej drodze. – Jak to się mówi: akordeon w domu, harmonia w rodzinie – uśmiecha się Marcin Wyrostek. – Mój tato był orędownikiem akordeonu. Aby kupić pierwszy, musiał... sprzedać krowę. Tak się zaczęła domowa przygoda z tymi instrumentami. Mając 9-10 lat kolędowałem z kolegami, jako nastolatek jeździłem z nimi pod namioty. Ktoś brał gitarę, ja akordeon – wspomina.

Dwie ojczyzny

Na antenie Programu 3 Polskiego Radia Marcin wyrostek opowiada też o edukacji w szkołach muzycznych w Jeleniej Górze, gdzie się urodził i dorastał, o rewelacyjnych nauczycielach, których spotkał na swojej drodze, a także o swojej "drugiej ojczyźnie", jaką stał się dla niego Śląsk.

Jest bowiem absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie wykłada na macierzystej uczelni, w Kolegium Nauczycielskim w Bytomiu oraz uczy gry na akordeonie w Państwowej Szkole Muzycznej pierwszego i drugiego stopnia w Zabrzu. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gliwicach. Jest także członkiem Śląskiego Kwintetu Akordeonowego działającego przy Katedrze Akordeonu Akademii Muzycznej w Katowicach.


Czytaj także:Jego przepustką do sławy było zwycięstwo w drugiej edycji programu "Mam talent!" w 2009 roku. Pod koniec tegoż roku odbyła się premiera jego pierwszego albumu zatytułowanego "Magia Del Tango", który w styczniu 2010 roku uzyskał status złotej płyty, dwa miesiące później – platynowej. Wydawnictwo otrzymało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategoriach Album Roku Muzyka Kameralna oraz Fonograficzny Debiut Roku.

Tylko akordeon

Słuchaczom Trójki Marcin Wyrostek opowiada również o swoich pasjach, które pojawiały się na poszczególnych etapach jego życia. Jednak ani motoryzacja, ani jazda na rolkach, ani wędkarstwo, ani grafika komputerowa nie zepchnęły na drugi plan akordeonu. Podobnie jak żaden inny instrument.

– Nigdy nie przyszło mi do głowy, żeby zmienić instrument. Tylko akordeon! Ma niesamowite możliwości i brzmienie – przekonuje artysta i tłumaczy, z jakich powodów gra na tym instrumencie może być uznawana za trudną.


Posłuchaj

1:41:54
Marcin Wyrostek o sytuacji na Ukrainie i swojej życiowej drodze (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gość Trójki mówi także, dlaczego nurtuje go wizja ewentualnego występu ze Stingiem. Wspomina, jak doszło do współpracy z Janem Borysewiczem i dlaczego nie doszło do tejże z Eminemem. Dla naszych słuchaczy gra na akordeonie, który przyniósł ze sobą do studia.

Sting - Englishman in New York by Marcin Wyrostek / Marcin Wyrostek

***

Tytuł audycji: Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość
Prowadzący: Katarzyna Ciepielewska Łukasz Sobolewski
Gość: Marcin Wyrostek (muzyk, akordeonista)
Data emisji: 29.05.2022
Godzina emisji: 12.06

Polecane