Technostres – kiedy technologia staje się ciężarem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Technostres – kiedy technologia staje się ciężarem
Coraz więcej osób dotyka tzw. technostres. Ma on różne aspekty: od natłoku straszących informacji, przez presję posiadania najnowszych gadżetów, społeczną izolację i cyfrowe wykluczenie, po lęk o przyszłość. – Raczej będzie coraz gorzej – mówi doktor Konrad Maj z Uniwersytetu SWPS.Foto: Shutterstock

Kojarzony z natłokiem budzących lęk informacji i związany z presją posiadania najnowszych gadżetów. Do tego potęgujący społeczną izolację, cyfrowe wykluczenie i obawę o przyszłość. Na czym polega technostres i jak sobie z nim radzić? 

  • Technostres określa poczucie dyskomfortu, związanego z wykorzystaniem technologii m.in. do nadzoru pracy i zdalnego monitorowania postępów i wydajności.
  • Na zjawisko technostresu uwagę zwrócił Parlament Europejski.
  • Jak się okazuje, już co czwarty z Polaków odczuwa skutki technostresu, który najczęściej jest związany z używaniem komunikatorów, telefonów czy poczty e-mail.

Badania pokazują, że już co czwarty Polak odczuwa technostres, czyli wewnętrzne napięcie, związane z ciągłą interakcją z technologiami. – Nawet w latach osiemdziesiątych mówiono już o napięciu, związanym z technologią, i o "szoku przyszłości" – powiedział w "Trójce przed południem" doktor Konrad Maj, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS.

"Szok przyszłości" 

– Już w latach osiemdziesiątych podkreślano, że czekają nas zmiany, za którymi będziemy musieli nadążyć. Nie zdawano sobie wtedy sprawy, że nasza obecna rzeczywistość będzie znacznie bardziej zawiła i skomplikowana technologicznie niż wtedy – podkreślał gość radiowej Trójki. 

Najczęściej czytane

Technostres 

– Żyjemy w świecie, w którym szeroko mówimy o technostresie. Większość ludzi do dostrzega, że technologia bardzo na nas wpływa. Możemy wręcz mówić o apogeum, które najpewniej za 10 lat będzie wydawało się zupełnie niezłożonym stanem – zauważył w rozmowie doktor Konrad Maj.

– Warto zaznaczyć, że mówimy o jasnym podziale: literatura wymienia "cyfrowych tubylców", czyli ludzi, którzy urodzili się w epoce cyfrowej i nie mają kłopotu z obsługą urządzeń, a po ich drugiej stronie stawia tzw. cyfrowych migrantów, którzy jedynie wskakują do tego świata i wciąż czują, że nie tam jest ich miejsce – wyjaśniał gość Trójki. 

Posłuchaj

5:08
Straszące informacje, presja posiadania i społeczna izolacja. Na czym polega technostres? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar 
Gość: dr Konrad Maj (psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS)
Data emisji: 20.02.2024
Godzina emisji: 10.16, 10.22

zch

wmkor

Polecane