Piotr Pogorzelski i tragiczne wydarzenia na Euromajdanie w 2014 roku

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Piotr Pogorzelski i tragiczne wydarzenia na Euromajdanie w 2014 roku
Piotr Pogorzelski to wybitny specjalista od spraw wschodnich: Ukrainy, Białorusi i innych byłych republik ZSRR. Po niemal czterech latach przerwy wraca do Trójki z audycją "Po prostu Wschód – magazyn Piotra Pogorzelskiego"Foto: PR

Piotr Pogorzelski wraca do Trójki! Po niemal czterech latach przerwy, w sobotę, 24 lutego, zadebiutuje w swojej audycji pt. "Po prostu Wschód – magazyn Piotra Pogorzelskiego". Czego mogą się spodziewać słuchacze? I jak Piotr Pogorzelski wspomina wydarzenia, które rozegrały się na Euromajdanie dokładnie 10 lat temu? 

 • Dokładnie 10 lat temu, 20 lutego 2014 roku, na Ukrainie doszło do dwóch dramatycznych wydarzeń, których konsekwencje są widoczne do dziś.
 • – Była złość, załamanie i tragedia ludzka, bo zginęło prawie 100 osób, tylko w ostatnich dniach – podkreślał w rozmowie Piotr Pogorzelski.
 • Dziennikarz po czterech latach powraca do Polskiego Radia z cykliczną audycją pt. "Po prostu Wschód – magazyn Piotra Pogorzelskiego".
 • – Będziemy wszędzie tam, gdzie swoje wpływy chce budować Rosja. Będą to nie tylko rozmowy z ekspertami, ale także muzyka – zapraszał.
 • Premiera audycji w sobotę, 24 lutego, o godzinie 16.05. Zapraszamy! 


W rozmowie zapowiadającej powrót do Trójki Piotr Pogorzelski przypomniał, jak 10 lat temu na Euromajdanie Ukraińcy upominali się o swoją godność. – Była złość, załamanie i tragedia ludzka, bo zginęło prawie 100 osób, tylko w ostatnich dniach. Ofiary wcześniej, w czasie tzw. Rewolucji Godności też były, ale ich liczba jakoś bardziej się rozkładała. Wydaje mi się, że był to czas, który dawał duże nadzieje na zmiany. Mimo tej tragedii nie było wiadomo o aneksji Krymu i wojnie, która miała rozpocząć się w przyszłości. Wydało się, że przed Ukrainą otwiera się czas zmian i to bardzo prozachodnich – mówił w audycji "Zapraszamy do Trójki". 

20 lutego 2014 – punkt zwrotny w historii Ukrainy

– Ta strona walcząca, rewolucyjna, sprawiała wrażenie takiej dość czystej, która miała jasne idee: wolności, demokracji i Zachodu. Co warto dodać, pojawiały się tam flagi Unii Europejskiej. Po drugiej stronie zaś mieliśmy ludzi związanych z sowietyzmem i już nawet po ich twarzach było widać, że są jeszcze w czasach radzieckich – mówił Piotr Pogorzelski w Trójce. – Dla mnie i dla wielu Ukraińców wybór był wtedy jasny – dodał. 

Czytaj także: 

"Po prostu Wschód – magazyn Piotra Pogorzelskiego"

Piotr Pogorzelski wraca do radiowej Trójki. W swojej najnowszej audycji zatytułowanej "Po prostu Wschód – magazyn Piotra Pogorzelskiego" będzie mówił nie tylko o tym, co dzieje się bezpośrednio za naszą granicą, ale też postara się informować o kulisach decyzji zapadających w Kijowie, Moskwie, Mińsku i innych stolicach regionu. Jak sam podkreśla, opowie o losie zwykłych ludzi, których życie zdewastowała wojna, a także o tym, jak na bieżące wydarzenia reagują historycy, artyści, media i najważniejsi publicyści.


Nie tylko publicystyka

– Będziemy wszędzie tam, gdzie swoje wpływy chce budować Rosja. Będą to nie tylko rozmowy z ekspertami, ale także muzyka! To oznacza, że nie będziemy zajmować się tylko polityką, ale także sprawami kultury i społeczeństwa – zaznaczył. – W audycji zaprezentujemy muzykę z państw byłego Związku Radzieckiego i tę od naszych sąsiadów. Chcemy przedstawiać kulturę krajów, o których mówimy. Pochodzące z nich utwory muzyczne to ta część kultury, której nie znamy w Polsce i na Zachodzie zbyt dobrze – podkreślił.


Posłuchaj

13:25
Piotr Pogorzelski i tragiczne wydarzenia na Euromajdanie w 2014 roku (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Piotr Pogorzelski

 • Piotr Pogorzelski to wybitny specjalista od spraw wschodnich: Ukrainy, Białorusi i innych byłych republik ZSRR.
 • W swoich dokonaniach potrafi łączyć popkulturę z wątkami geopolitycznymi.
 • W czasie dwudziestoletniej kariery w Polskim Radiu był m.in. korespondentem Informacyjnej Agencji Radiowej w Kijowie, tymczasowo w Moskwie oraz Kijowie, reporterem, edytorem, depeszowcem oraz producentem w IAR i dziennikarzem Naczelnej Redakcji Publicystki Międzynarodowej.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Gość: Piotr Pogorzelski (dziennikarz Polskiego Radia)
Data emisji: 20.02.2024
Godzina emisji: 16.10, 16.24

zch/wmkor

Polecane