Niezwykłe wydarzenie muzyczno-filmowe: pokaz "Amadeusza" Miloša Formana z muzyką na żywo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niezwykłe wydarzenie muzyczno-filmowe: pokaz "Amadeusza" Miloša Formana z muzyką na żywo
Tom Hulce jako Wolfgang Amadeusz Mozart w "Amadeuszu" Miloša Formana Foto: PAP/Photoshot

Film "Amadeusz" Miloša Formana to jedno z arcydzieł sztuki filmowej: 11 nominacji do Oscara, osiem statuetek, fantastyczna, nominowana kreacja Toma Hulce'a w tytułowej roli. Można śmiało powiedzieć, że po 40 latach ten film wcale się nie zestarzał. A teraz, jako "Amadeus Live", zostanie pokazany z muzyką na żywo w wykonaniu orkiestry symfonicznej.

  • Światowa premiera "Amadeusza" z muzyką na żywo miała miejsce w 2016 roku w londyńskiej Royal Albert Hall. Do tej pory odbyło się ok. 100 pokazów na całym świecie, m.in. w Paryżu, Tokio, Rzymie, Seulu czy Toronto.
  • Pierwsze pokazy "Amadeus Live" w Polsce odbędą się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie w dniach 13-14 kwietnia. Muzykę do filmu na żywo wykonają Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego.
  • We Wrocławiu "Amadeus Live" zostanie pokazany 20 lipca w Hali Stulecia. Muzykę do filmu na żywo wykonają Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej.

Oscarowe arcydzieło z muzyką na żywo

– W tym roku świat celebruje 40. rocznicę premiery "Amadeusza". Natomiast projekt "Amadeus Live" miał swoją premierę w 2016 roku w Royal Albert Hall w Londynie.  Niedawno, bo 24 października, prezentacja projektu została tam powtórzona – mówi Roman Gutek, prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i Fundacji American Dream, która odpowiada za organizację wydarzenia w Polsce. – To jest coś więcej niż film, ponieważ muzyka Mozarta odgrywa w nim niezwykłą rolę. Oglądamy film, w którym będzie słychać oryginalne dialogi ze ścieżki dźwiękowej filmu, natomiast muzyka będzie grana na żywo przez ponad 100-osobową grupę muzyków, chór – zapowiada.

– Wszyscy, którzy brali udział w tym wydarzeniu, mówią, że to jest wyjątkowe, spektakularne przeżycie. I cieszę się, że teraz trafia ono do Polski – dodaje.

Przeczytaj więcej


Trzy lata pracy: Opera Narodowa, Hala Stulecia

Polska premiera widowiska "Amadeus Live" odbędzie się w dniach 13-14 kwietnia w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Trzy miesiące później, 20 lipca, będzie można je obejrzeć na jednym pokazie we wrocławskiej Hali Stulecia. – Trzy lata pracujemy nad tym projektem. Nie było go dotychczas w Polsce, bo to jest trudny i kosztowny projekt, wymagający ogromnej pracy – opowiada gość Witolda Lazara. – Jest też technicznie skomplikowany, gdyż trzeba nagłośnić chór i orkiestrę. Najczęściej w operach i filharmoniach muzycy występują na żywo bez nagłośnienia, a my musimy ich nagłośnić ze względu na specyfikę tego wydarzenia. Rider techniczny to jest ponad 20 stron, przeraziłem się, kiedy go zobaczyłem – wyznaje.

– Ale mamy znakomitych fachowców w operze, współpracujemy z fajnymi akustykami i osobami, które zajmują się nagłaśnianiem orkiestr. I w obydwu koncertach gwarantujemy jakość – zapewnia.

Perth Symphony Orchestra's Amadeus Live Concert!/YouTube Perth Symphony 


Posłuchaj

10:39
Oscarowy film Miloša Formana z muzyką na żywo wykonywaną przez chór i orkiestrę symfoniczną (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar 
Gość: Roman Gutek (prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i Fundacji American Dream)
Data emisji: 14.02.2024
Godzina emisji: 13.43

pr/mpkor

Polecane