Mozart – geniusz, którego muzyka przetrwała stulecia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mozart – geniusz, którego muzyka przetrwała stulecia
Pomnik Wolfganga Amadeusza Mozarta w WiedniuFoto: Pixabay.com

Szybciej nauczył się zapisywać nuty niż litery alfabetu. Mozart to geniusz, o którym pamięć przetrwała przez stulecia. Jak żył? Jakie miał zwyczaje? Czym wyjątkowym charakteryzuje się jego muzyka? O tym w audycji "Zagadkowa niedziela" opowiedziała Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa, dyrektorka Warszawskiej Opery Kameralnej.

– Mozart w rekordowym tempie napisał uwerturę do "Don Giovanniego". Zajęło mu to 24 godziny. Warto dodać, że w wieku 13 lat został koncertmistrzem Kapeli Arcybiskupiej – opowiadała w Trójce Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa, dyrektorka Warszawskiej Opery Kameralnej.

– Jeden ze swoich utworów - "Bastien und Bastienne" - Mozart skomponował w wieku 12 lat. W Warszawskiej Operze Kameralnej można zobaczyć spektakl, w którym udział biorą również dzieci. Najbliższy już jesienią – zaprosiła gość "Zagadkowej niedzieli". 

Wybuchowy geniusz

– Jako dziecko miał fobię: bał się gry na trąbce. Był niewysoki, niezbyt atrakcyjny, arogancki i wybuchowy. Był też geniuszem, który komponował muzykę, uwielbianą do dziś – usłyszeliśmy w Programie 3 Polskiego Radia. – Wiele dzieł muzycznych oraz pamięć o ich twórcach nie przetrwały lat. Na tym chyba polega siła geniuszu, jaki miał w sobie Mozart. Przykre, że miał tak krótkie życie – zaznaczyła Alicja Węgorzewska. – Mimo że był nadwornym kompozytorem, kapelmistrzem i geniuszem, to czytając o nim, można się dowiedzieć, że całe życie poszukiwał pracy. Nie był zamożny i musiał zmagać się z problemami, które my przypisujemy współczesnym czasom. One istniały także wtedy – podkreśliła.

– Mozart był człowiekiem z krwi i kości, żył tak jak my. Był jedynie bardziej odważny i radosny – podsumowała rozmówczyni Katarzyny Stoparczyk. 

Czytaj także:

Posłuchaj

50:35
Mozart - geniusz, którego muzyka przetrwała stulecia (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart przyszedł na świat 27 stycznia 1756 roku. Na chrzcie otrzymał imiona Joannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus. Przez większą część swojego życia posługiwał się jedynie dwoma imionami w nieco zmienionej formie – Wolfgang Amadé. Łaciński "Amadeus" to nic innego jak odpowiednik greckiego "Teofila", czyli "przyjaciela Boga" lub "umiłowanego przez Boga". W młodości zdarzało się, że muzyk używał tego imienia także w formie włoskiej – Amadeo. Z kolei rodzina mówiła do niego Wolferl, Wolfgangerl i we wczesnych czasach Wolfi.

Mozart zmarł w wieku zaledwie 35 lat. Jednak jego życie artystyczne było niezwykle intensywne. Już od najmłodszych lat podróżował, dając koncerty w wielu miastach Europy. Wiódł też intensywne życie towarzyskie. Szacuje się, że stworzył ponad 626 dzieł: pierwsze w wieku zaledwie pięciu lat, a ostatnie na łożu śmierci. Dzieła Mozarta odznaczają się dowcipem, melodyjnością oraz lekkością. Ulubionym gatunkiem tego wybitnego twórcy była opera, którą najczęściej komponował w stylu włoskim.

Don Giovanni – Overture (Orchestra of The Royal Opera House; Mozart) / Royal Opera House

Audycja: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Alicja Węgorzewska (śpiewaczka operowa, dyrektorka Warszawskiej Opery Kameralnej)
Data emisji: 10.07.2022
Godzina emisji: 9.08

PR24 Historia/zch

Polecane