Fiński reżyser Aki Kaurismäki i jego "kino nieoczekiwanej dobroci"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fiński reżyser Aki Kaurismäki i jego "kino nieoczekiwanej dobroci"
Ansa to małomówna pracowniczka lokalnego supermarketu, Holappa z kolei zarabia na życie na budowie. Fiński reżyser Aki Kaurismäki powraca z filmem pt. "Opadające liście"Foto: mat. prom.

Charakterystyczna twórczość Akiego Kaurismäkiego jest pełna miłości do ludzi, zwłaszcza tych zagubionych. Nie brakuje również emocji kierowanych w stronę kina. Fiński reżyser nie zawodzi swoich fanów również tym razem. O produkcji zatytułowanej "Opadające liście" opowiedział w Trójce Mateusz Demski, dziennikarz filmowy.

  • Ansa to małomówna pracowniczka lokalnego supermarketu, Holappa z kolei zarabia na życie na budowie.
  • Bohaterów łączy usposobienie oraz pasmo porażek. – Najważniejszy fiński reżyser Aki Kaurismäki powrócił do kin ze słodko-gorzką opowieścią pt. "Opadające liście".
  • – Reżyserowi udało się stworzyć niepowtarzalną poetykę kina, która jest rozpoznawana pod każdą szerokością geograficzną – powiedział Mateusz Demski, dziennikarz filmowy.

– Aki Kaurismäki ma to do siebie, że dobroć jest zawarta w jego filmach. Zazwyczaj są to bardzo proste historie, które można streścić w jednym zdaniu. Tak jest również w tym przypadku i z poprzednimi produkcjami reżysera. One są bardzo prostolinijne w swojej narracji, a mimo to zawierają pewne prawdy uniwersalne. Warto dodać, że reżyserowi udało się stworzyć niepowtarzalną poetykę kina, która jest rozpoznawana pod każdą szerokością geograficzną – zaznaczył w "Trójce przed południem" Mateusz Demski.

Najczęściej czytane

"Kino nieoczekiwanej dobroci"

– Spotkałem się ze stwierdzeniem, że kino reżysera można nazwać "kinem nieoczekiwanej dobroci", takim bardzo krzepiącym. U niego filmy ogląda się w błogim nastroju. Historia zawarta w "Opadających liściach" również tak na nas działa – zaznaczył w rozmowie Mateusz Demski. Ten jeden z najważniejszych fińskich reżyserów, powrócił bowiem do kin ze słodko-gorzką opowieścią o życiowych outsiderach, którzy poszukują szczęścia. W filmie "Opadające liście" nie brak celebracji małych chwil i niepozornych gestów. Jest też miejsce na humor, wzruszenie, głęboki humanizm i komentarz do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych.  

Posłuchaj

8:21
Fiński reżyser Aki Kaurismäki i jego "kino nieoczekiwanej dobroci" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Aki Kaurismäki

  • Aki Kaurismäki to jeden z najbardziej znanych fińskich reżyserów. W przeszłości był także listonoszem czy krytykiem filmowym.
  • Reżyser uchodzi za prawdziwą legendę fińskiego kina. Jego twórczość doczekała się nagród na festiwalach całego świata.
  • Stworzył takie komediodramaty, jak: "Dryfujące obłoki", "Ariel" czy "Człowiek bez przeszłości". Za swoje dwa ostatnie filmy zdobył wyróżnienia w Berlinie i Cannes.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Mateusz Demski (dziennikarz filmowy)
Data emisji: 13.02.2024
Godzina emisji: 13.13

mat. prom./zch/kormp

Polecane