Nauka pierwszej pomocy wkracza do szkół podstawowych. Pomóc ma Fundacja WOŚP

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nauka pierwszej pomocy wkracza do szkół podstawowych. Pomóc ma Fundacja WOŚP
Już od nowego roku szkolnego zajęcia z pierwszej pomocy mają pojawić się w szkołach podstawowychFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło, że od nowego roku szkolnego, w szkołach podstawowych będą prowadzone zajęcia z pierwszej pomocy. Mają się one odbywać w ramach godziny wychowawczej. I tu może być problem, bo to oznacza, że będzie je prowadziła np. pani od matematyki…

  • Nauka pierwszej pomocy miały się zacząć w szkołach podstawowych od nowego roku szkolnego 2024/2025. Zajęcia miałyby się odbywać w ramach godziny wychowawczej.
  • W przygotowaniu nauczycieli do prowadzenia zajęć z przedmedycznej pierwszej pomocy ma pomóc Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i program "Ratujemy i Uczymy Ratować".

Pierwsza pomoc: jedna z najważniejszych umiejętności

MEN chce od nowego roku szkolnego wprowadzić naukę pierwszej pomocy do szkół podstawowych. – Udzielanie pierwszej pomocy jest jedną z najważniejszych umiejętności, które uczeń powinien zdobyć w szkole. Oprócz kształtowania umiejętności udzielania pierwszej pomocy, istotna jest odpowiedzialność za jakość jej udzielania – właściwa reakcja na nagły wypadek. Już teraz uczniowie na zajęciach szkolnych poznają zasady udzielania pierwszej pomocy, jednak Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje dodatkowe działania, dzięki którym uczniowie będą mogli skutecznie nabywać i rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie – stwierdza ministerstwo w komunikacie.


Liczy się odpowiednie szkolenie

Zastrzeżenia może jednak budzić fakt, że jeśli nauka pierwszej pomocy miałaby się odbywać podczas godziny wychowawczej, zajęcia prowadziłaby np. pani od matematyki bądź nauczyciel chemii. – Jeżeli nauczyciele otrzymają właściwe wsparcie metodyczne ze strony profesjonalnych ratowników medycznych, profesjonalnych instruktorów pierwszej pomocy, to jak najbardziej – rozwiewa wątpliwości Grzegorz Hołody, instruktor pierwszej pomocy. – Przeprowadzenie właściwych zajęć na poziomie początkowych klas szkoły podstawowej jest możliwe – zapewnia.

Pomoc Fundacji WOŚP

- Minister edukacji skieruje ponadto do kuratorów oświaty list, by zadbali na swoim terenie o pozytywny i sprzyjający klimat w szkołach w kontekście działań Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i programu "Ratujemy i Uczymy Ratować" – deklaruje na swojej stronie Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Fundacja miałaby edukować nauczycieli w zakresie prowadzenia zajęć z udzielania  przedmedycznej pierwszej pomocy. – Teraz mamy luty, a działania mają być prowadzone od września, więc obecnie wszystko jest jeszcze na etapie konsultacji i rozmów, jak to miałoby wyglądać – tłumaczy Mazowiecka Kurator Oświaty Wioletta Krzyżanowska.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:03
Pierwsza pomoc w podstawówce - lekcje od nowego roku szkolnego (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 9.02.2024
Godzina emisji: 15.48

pr/pg

Polecane