Rzeczniczka praw dziecka rozmawia z młodzieżą i dorosłymi o problemach młodych ludzi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rzeczniczka praw dziecka rozmawia z młodzieżą i dorosłymi o problemach młodych ludzi
Zgodnie z nowymi regulacjami, platformy internetowe nie mogą wykorzystywać danych osób nieletnich i wrażliwych danych osobowych do profilowania w celach reklamowychFoto: Ground Picture/shutterstock

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zainaugurowała pierwszy w historii urzędu cykl edukacyjnych spotkań online dla młodzieży i dorosłych. Tematem rozmów, które odbyły się 6 lutego, w Dniu Bezpiecznego Internetu, było bezpieczeństwo w sieci. Kolejne będą poświęcone problemom psychicznym młodzieży.

  • Problemy młodych: zdrowie psychiczne, bezpieczeństwo w sieci to tematy rozmów zainicjowanych przez rzeczniczkę praw dziecka w ramach cyklu spotkań online dla młodzieży i dorosłych.
  • Spotkania mają stać się źródłem wiedzy i praktycznych narzędzi dla mądrego i świadomego wspierania młodych ludzi.

Bezpieczeństwo online

- Zbliżenie się do doświadczeń młodych ludzi i zrozumienie ich punktu widzenia pozwoli nam, dorosłym, bardziej efektywnie przeciwdziałać problemom, z jakimi się mierzą dzisiaj. Poprzez solidarność, empatię i wspólne działanie możemy stworzyć dla nich bezpieczne warunki. I właśnie w tym duchu są organizowane te spotkania – powiedziała rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak.

Spotkanie dla młodzieży (na Instagramie RPD) odbyło się z udziałem Macieja Kępki, ekspert Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, a poświęcone było kwestii reagowania na nieprzyjemne zdarzenia w sieci, unikania niechcianych kontaktów i bezpieczeństwa konta w sieci.

Z kolei dla dorosłych odbył się webinar (na Facebooku RPD) „Kto jest po drugiej stronie? Czyli jak możemy zadbać o bezpieczne relacje dzieci w internecie” z udziałem Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Katarzyny Hernandez, dyrektorki Zespołu Edukacji Cyfrowej i Bezpieczeństwa w Sieci w Biurze RPO.

Zdrowie psychiczne młodzieży

Pytana, jak długo potrwa cykl spotkań, rzeczniczka praw dziecka wyraziła nadzieję, że "przez całą jej kadencję". Zapewniła, że – począwszy od lutego do grudnia br. – takie spotkania będą się odbywały co miesiąc. Na kolejnych poruszony zostanie m.in. bardzo ważny temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Badania wykazały, że w latach 2013-2020 liczba prób samobójczych podejmowanych przez dzieci i młodzież w wieku 13-18 wzrosła aż o 134 procent! – Więcej dzieci umiera w wyniku prób samobójczych niż w wypadkach drogowych. To zatrważająca statystyka, która mówi także o tym, że my jako dorośli, i świat dorosłych w ogóle, nie do końca spełniamy swoją rolę – komentuje psycholog dziecięcy, dr Tomasz Rowiński.

Również Paulina Filipowicz, psycholożka z Fundacji GrowSPACE podkreśla, że to, co się dzieje wśród dzieci, wymaga pilnej interwencji: – To drugi rok z rzędu, kiedy statystyki prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży przekroczyły trudną i tragiczną barierę dwóch tysięcy przypadków – alarmuje. – Wśród głównych przyczyn eksperci wymieniają trudności w relacjach międzyludzkich, zarówno w domu, z rodzicami, jak i w relacjach rówieśniczych – wskazuje.

Psychologowie coraz częściej wspominają także o zjawisku nazywanym „syndromem podłego świata”, czyli postrzeganiu świata przez ciągły dostęp i zalew trudnych informacji.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

2:42
RPD inauguruje spotkania na temat najważniejszych problemów dzieci i młodzieży (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 7.02.2024
Godzina emisji: 15.21

PAP/pr/wmkor

Polecane