Prywatna sieć 5G na Akademii Górniczo-Hutniczej. Jakie możliwości daje nowe łącze?
2024-02-07, 12:02 | aktualizacja 2024-02-07, 19:02
Od lat mówi się, że sieć 5G zrewolucjonizuje relacje człowiek – maszyna. Przesyłanie danych będzie szybkie, a to może przyczynić się do postępu w rozwoju medycyny, transportu czy telefonii komórkowej. Z możliwości łącza od niedawna korzysta Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Uczelnia uzyskała od Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwolenie radiowe na użytkowanie prywatnej sieci 5G.
- Sieć 5G w AGH w Krakowie powstała w wyniku współpracy z instytucjami i uczelniami na terenie Polski.
- Krakowska akademia dzięki zgodzie urzędu będzie mogła prowadzić badania nad możliwościami łącza 5G.
Prywatna sieć 5G na AGH to efekt zakończonego projektu, który krakowska uczelnia realizowała wspólnie z Politechniką Warszawską (liderem projektu), Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym, Politechniką Wrocławską, Politechniką Gdańską oraz Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN – Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
Czym prywatne łącze różni się od tego, z którego możemy korzystać na co dzień np. w telefonach? - Operatorzy w naszym kraju wdrożyli sieć 5G i jest ona dostępna w tak zwanej sieci dostępowej. Natomiast jeżeli chodzi o rdzeń sieci, to niestety nadal jest wykorzystywana poprzednia technologia. Mamy to wszystko po LTE - tłumaczy prof. Marek Natkaniec z AGH w Krakowie. - To, co udało się wybudować jako konsorcjum, to tak zwany tryb standalone, który po prostu ma prawdziwy rdzeń sieci 5G. To chyba coś, co na poziomie Europy udało nam się chyba zrobić jako jednym z pierwszych - dodaje.
Prywatna sieć 5G. Jakie daje możliwości?
Jako główną zaletę gość "Trójki przed południem" wymienia większą przepływność niż w sieci 4G. - Dzięki temu jesteśmy w stanie przesyłać bardziej zaawansowane usługi, na przykład strumieniować wideo w jakości 8K czy transmitować dźwięk kanałowy bez żadnego buforowania - tłumaczy prof. Marek Natkaniec.
- Kolejną zaletą na pewno jest opóźnienie. Jesteśmy w stanie zredukować je do nawet 5 milisekund, a w takim węźle jak na AGH, nawet do 1 milisekundy. Zainstalowaliśmy specjalny serwer, na którym obliczenia są wykonywane na brzegu sieci, czyli w AGH - dodaje rozmówca Witolda Lazara i podkreśla, że uczelnia uruchomiła sieć 5G również w zakresie fal milimetrowych, co pozwoli na prototypowanie oraz testowanie nowych usług. Wśród nich jest m.in. określanie lokalizacji urządzeń z dokładnością do kilku centymetrów.
Najczęściej czytane:
- Technologia 5G – czy naprawdę jest się czego bać? Rozwiewamy wątpliwości
- Ciepło odpadowe - nowy sposób na ogrzewanie pomieszczeń i wody?
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: prof. Marek Natkaniec (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
Data emisji: 7.02.2024
Godzina emisji: 9.19
qch/wmkor