Reklama

reklama

Technologia 5G – czy naprawdę jest się czego bać? Rozwiewamy wątpliwości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Technologia 5G – czy naprawdę jest się czego bać? Rozwiewamy wątpliwości
Technologia 5G pozwala na komunikację urządzeń autonomicznych miedzy sobą, co w widoczny sposób ułatwia nam życie. Dotyczy to np. systemów wspomagania jazdy samochodem, jak i jakości połączeń mobilnych.Foto: Shutterstock

Dużo obecnie mówi się o technologii 5G w kontekście polepszenia jakości usług telekomunikacyjnych. Jednak technologia 5G dotyczy także innych dziedzin naszego życia. A jednocześnie wśród niektórych osób wciąż budzi obawy. Staramy się je rozwiać, wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

  • Pole elektromagnetyczne, które wykorzystujemy w komunikacji mobilnej, także w przypadku technologii 5G, jest całkowicie nieszkodliwe.
  • Technologia 5G pozwala na komunikację urządzeń autonomicznych miedzy sobą, co w widoczny sposób ułatwia nam życie. Dotyczy to np. systemów wspomagania jazdy samochodem, jak i jakości połączeń mobilnych.

Pole elektromagnetyczne: czemu je wykorzystujemy i czy jest niebezpieczne?

Pole elektromagnetyczne jest wykorzystywane do przesyłu różnego rodzaju danych już od ponad 100 lat. Dlaczego? – Ponieważ, dzięki temu, że rozchodzi się z prędkością światła, ma bardzo krótki czas przesyłu. Poza tym ma niewielki wpływ na życie i zdrowie – tłumaczy nauczyciel fizyki Robert Bicki.

Jest rzeczą oczywistą, że pojawia się pytanie, czy pole elektromagnetyczne jest niebezpieczne. Jednak stawiając je, musimy określić, o jakie pole nam chodzi. – Do pola elektromagnetycznego może należeć promieniowanie z zakresu światła widzialnego, ultrafiolet, promieniowanie rentgenowskie, promieniowanie gamma, ale też fale radiowe czy też mikrofale. I to właśnie te ostatnie wykorzystujemy w sieci mobilnej do komunikacji – wskazuje Trójkowy gość. – Wszystkie pola elektromagnetyczne, które są nazywane promieniowaniem jonizującym – rentgenowskie, gamma, ultrafioletowe – są polami niebezpiecznymi, ponieważ wpływają na zdrowie: przede wszystkim niszczą nasze DNA, wpływają na atomy, powodują jonizację materii – wyjaśnia.

– Natomiast jeśli chodzi o wszystkie pola elektromagnetyczne z zakresu fal radiowych czy mikrofal, których pola są bardzo małe, te pola praktycznie z nami nie oddziałują. I jeżeli będziemy mówili o promieniowaniu elektromagnetycznym z zakresu radiowego, to ono nie będzie miało żadnego wpływu na zdrowie ludzkie i nie spowoduje żadnych powikłań – zapewnia. – Jeżeli prześledzimy częstotliwości wykorzystywane przez sieć 5G, to zauważymy, że są one bardzo podobne do częstotliwości wykorzystywanych przez sieć 4G. A jeżeli sieć 4G nam nie zagraża, to dlaczego sieć 5G miałaby zagrażać? – dodaje Marek Lipski z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. I komentuje: – To jest natura ludzka, która każe nam się bać tego, co nowe, czego nie znamy. Kiedyś ludzie bali się elektryczności. Lęk dotyczący sieci 5G to lęk przed nieznanym, przed tym, co się dopiero pojawi.

Technologia 5G – jakie są możliwości i korzyści?

Specjaliści już od dawna wskazują na wiele korzyści, jakie niesie ze sobą technologia 5G. Pierwszą i podstawową jest polepszenie jakości usług komunikacji mobilnej. Znikną albo zostaną ograniczone do minimum sytuacje, że chcemy gdzieś zadzwonić i nie możemy się połączyć, ponieważ sieć jest zajęta, co się zdarza na imprezach masowych czy koncertach. – Sieć 5G będzie miała możliwość obsługi bardzo dużej liczby urządzeń i do takich sytuacji nie będzie dochodziło. No i będziemy się cieszyć bardzo szybkim internetem w telefonie – zapewnia Marek Lipski.

Technologia 5G to także komunikacja urządzeń miedzy sobą. – Tego nie widzieliśmy w poprzednich technologiach, a na pewno nie działało na taką skalę, jak byśmy chcieli. Teraz technologia 5G pozwala, aby urządzenia ze sobą "rozmawiały". Mówimy tu o całej gamie urządzeń autonomicznych – tłumaczy rozmówca Beaty Michniewicz. – To mogą być proste urządzenia, jak liczniki do pomiaru zużycia wody czy energii elektrycznej – każdy ma w domu przynajmniej jeden licznik elektryczny i kilka wodomierzy. I jeśli to będą urządzenia, które będą mogły się podłączyć do sieci, to informację o odczycie takiego licznika będzie można wysłać bezpośrednio do odpowiedniego zakładu, by naliczyć odpowiednie opłaty – wskazuje.

Oczywiście dotyczy to także urządzeń o wiele bardziej skomplikowanych, jak np. samochody autonomiczne. Jest to możliwe dzięki większej szybkości przesyłu danych w technologii 5G. I o ile wykorzystanie samochodów autonomicznych wciąż jeszcze jest w fazie eksperymentalnej, to niektóre z ich funkcji już są wykorzystywane w samochodach tradycyjnych: to m.in. aktywne tempomaty, system rozpoznania i automatycznego hamowania przed przeszkodą czy system utrzymania pasa ruchu.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

51:09
Technologia 5G - nie ma się czego obawiać (Audycja specjalna/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja specjalna

Autor: Beata Michniewicz
Goście: Robert Bicki (nauczyciel fizyki), Marek Lipski (Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji)
Data emisji: 26.10.2023
Godzina emisji: 22.08

pr

Polecane