Czterodniowy tydzień pracy. Czy jest czego się bać w tym rozwiązaniu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czterodniowy tydzień pracy. Czy jest czego się bać w tym rozwiązaniu?
Czterodniowy tydzień pracy to rozwiązanie testowane w kolejnych firmach. Jakie są szanse, by stał się powszechny w Polsce?Foto: voronaman/Shutterstock

Czterodniowy tydzień pracy to model, który testuje się w kolejnych krajach. Tymczasem w Polsce jeden z banków zapytał internautów, czy taka forma pracy może być przerażająca. W teorii dodatkowy dzień wolny nie powinien wywoływać strachu. Skąd więc biorą się wątpliwości?

  • Jeden z banków zapytał na platformie X o obawy wynikające z czterodniowego tygodnia pracy. Internauci nie zostawili na firmie suchej nitki.
  • Według statystyk Polacy pracują średnio niecałe 2000 godzin w ciągu roku.
  • Czy w Polsce zostanie wprowadzony czterodniowy tydzień pracy? Jeśli do tego dojdzie, to raczej nie w najbliższym czasie.

"Załóżmy, że można przejść na czterodniowy tydzień pracy. Czego najbardziej się boicie?" - zapytał na platformie X (dawniej Twitter) jeden z banków. Jako potencjalne obawy we wpisie wymieniono między innymi brak możliwości wykonania w tym czasie pracy rozłożonej na pięć dni oraz potencjalny problem z zabezpieczeniem dodatkowych środków na zajęcia związane z rozrywką i rekreacją, które możemy wykorzystać w ciągu dodatkowego dnia wolnego.

Pytanie banku spotkało się głównie z krytyką ze strony internautów. Czy jednak czterodniowy tydzień pracy jest tak pożądany? - Nie, bo lubię pracować - odpowiada jedna z rozmówczyń Józefa Niewiarowskiego.

- Średnio Polak, w ciągu roku, potrafi przepracować ponad 1900 godzin - wyjaśnia psycholożka Gabriela Bajkowska. Ekspertka zwraca uwagę, że pod tym względem przebijamy m.in. kojarzonych z pracoholizmem Japończyków. - Oni pracują średnio 1700 godzin.

Najczęściej czytane:

Czterodniowy tydzień pracy? Kwestia innego spojrzenia na pracę

Rewolucja w systemie pracy może jednak nadejść wraz ze zmianą pokoleniową. Młodzi Polacy patrzą na to inaczej niż ich rodzice czy dziadkowie. - Dla ludzi z tego przedziału wiekowego, do lat 30, praca nie jest już w centrum. Te stereotypy czy potoczne wyobrażenia, wiedza pochodząca z obserwacji, to jest część szerszego zjawiska - tłumaczy dr Jan Czarzasty, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.

Młodzi odnajdą się w nowym systemie pracy. Co jednak z osobami starszymi? Gabriela Bajkowska ocenia, że dla osoby, która całe życie poświęciła na pracę, dodatkowy dzień wolny może być szokiem. Aktywista społeczny Marcin Burecki zwraca jednak uwagę, że możemy poświęcić ten czas na prace społeczne. - Możemy poświęcić ten czas na rzeczy, na które nie starcza go w tygodniu. (...) Okazuje się, że gdyby powstał taki dzień, moglibyśmy przeznaczyć go na to, by zaangażować się np. w konsultacje społeczne albo wolontariat - wymienia.


Posłuchaj

4:08
Czterodniowy tydzień pracy. Czy jest czego się bać w tym rozwiązaniu? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 7.02.2024
Godzina emisji: 8.09

qch/wmkor

Polecane