Darek Malejonek: reggae dawało nam wolność

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Darek Malejonek: reggae dawało nam wolność
Darek Malejonek, lider Maleo Reggae Rockers, propaguje muzykę reggae w Polsce od wielu lat,Foto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

– Ta muzyka powodowała, że czuliśmy się wolni – tak o fenomenie reggae w Polsce lat 80. opowiada Darek Malejonek. Muzyk gościł w Trójce przy okazji urodzin króla reggae, Boba Marleya.

  • Darek Malejonek to żywa legenda polskiego rocka. Grał m.in. w takich zespołach, jak Kultura, Izrael, Moskwa, Armia, Houk czy 2Tm2,3. Jest założycielem i liderem grupy Maleo Reggae Rockers.
  • Popularność muzyki reggae w PRL-u wynikała z jej buntowniczego charakteru, a jej koloryt był odskocznią od otaczającej rzeczywistości.
  • Popularność reggae w Polsce ma formę sinusoidy, która szczyty osiągała w latach 80. i na początku XXI wieku.  

Pierwszy kontakt z muzyką reggae Darkowi Malejonkowi zapewnił wujek Waldek. – Był czynnym sportowcem, skakał o tyczce i w latach siedemdziesiątych jeździł na zawody międzynarodowe. Przywoził stamtąd między innymi płyty. I właśnie od niego na urodziny, chyba trzynaste, dostałem płytę Boba Marleya – wspomina lider zespołu Maleo Reggae Rockers.

Reggae na dobre zagościło w odtwarzaczu Malejonka kilka lat później, dzięki zespołom takim, jak The Police, Madness czy The Specials, które czerpały garściami z jamajskiej tradycji muzycznej. Ważną rolę odegrał też Sławomir Gołaszewski, popularyzator muzyki reggae w Polsce, który stał się muzycznym mentorem Malejonka.

Źródło: YouTube Darek Malejonek

Obrona przed zniewoleniem

Importowane z Karaibów rytmy stały się bardzo popularne w Polsce na początku lat 80. Przyczynił się do tego buntowniczy charakter tekstów piosenek reggae, który przypadł do gustu wielu młodym ludziom w rządzonym przez komunistów PRL-u.

My musieliśmy stworzyć sobie jakiś taki świat, jakąś obronę przed tą szarością, syfem i beznadzieją – opowiada Malejonek. Ta muzyka powodowała, że czuliśmy się wolni, pomimo tego, że wokół nas było zniewolenie, był system totalitarny, komuna, milicja, stan wojenny itd. – dodaje gość Trójki.

Reggae zaczyna od nowa

Malejonek zauważa, że popularność muzyki reggae w naszym kraju ma formę sinusoidy. Po mocnych latach 80., gdy królowały zespoły Kultura, Izrael czy Bakszysz, nastąpił regres. Na początku XXI wieku przyszła kolejna fala zainteresowania tym gatunkiem, dzięki takim wykonawcom, jak Vavamuffin czy Pablopavo. – Myślę, że teraz, po jakimś czasie, muzyka reggae zaczyna jakby od nowa i mam nadzieję, że pojawią się nowe kapele – mówi gość "Trójki do trzeciej".

Posłuchaj

10:23
Darek Malejonek: reggae dawało nam wolność
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Darek Malejonek (muzyk)
Data emisji: 6.02.2024
Godzina emisji: 12.13

kc/wmkor

Polecane