Jak magazynować energię? Rozwiązaniem może być bateria lodowa
2024-02-06, 14:02 | aktualizacja 2024-02-06, 15:02
W przypadku energii można wymienić dwa problemy: jej wytwarzanie oraz sposób magazynowania. Pierwszy z nich rozwiązują np. odnawialne źródła, ale akumulatory nie najlepiej radzą sobie z przechowaniem dużych ilości energii elektrycznej. Z pomocą może przyjść jednak bateria lodowa, nad którą Politechnika Wrocławska pracuje razem z dwiema polskimi firmami.
- Bateria lodowa ma magazynować, zarządzać i konwertować energię.
- System na razie wprowadzono w jednej firmie. Twórcy chcą jednak, by w przyszłości mógł on być wdrożony również w gospodarstwach domowych.
- Nad wynalazkiem pracują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej i dwie polskie firmy.
Ice Battery System, jak oficjalnie nazwano baterię lodową, ma za zadanie magazynować, zarządzać i konwertować energię elektryczną na chłodniczą. Jak to działa? System gromadzi nadwyżki energii w postaci tzw. energii chłodu w postaci rdzeni lodowych. Później, w postaci ciepła, może oddawać ją np. w czasie, gdy prąd jest droższy. Na wynalazek składają się moduły Ice i Heat Battery System.
Z urządzenia mogą skorzystać głównie przedsiębiorstwa, które potrzebują dużej ilości energii cieplnej. Pozyskane w ten sposób zasoby, w postaci ciepła odpadowego, może służyć do ogrzewania na przykład hal. - Coś, co do tej pory było wyrzucane na zewnątrz przez agregaty, jesteśmy w stanie zagospodarować na potrzeby hal przemysłowych, odbiorców ciepłej wody użytkowej i wszędzie, gdzie potrzebne jest ciepło - tłumaczy Michał Wojsa, wynalazca Ice Battery System.
Najczęściej czytane:
- Wygodna i bezpieczna jazda. Student PW pracuje nad nowym typem amortyzatorów
- Nauka gry na pianinie - nieoceniony trening dla mózgu
Lodowa bateria. Gdzie można ją wykorzystać?
Jak dotąd zostało to wdrożone w firmie przemysłowej. Michał Wojsa wyjaśnia jednak, że projekt będzie ewoluował w kierunku gospodarstw domowych. - Przy modułowości, którą charakteryzuje się ten system, możemy jak najbardziej zaimplementować go do większych gospodarstw - wyjaśnia twórca baterii. - System może być stosowany w skali mikro, jak i skali makro - dodaje dr inż. Piotr Piechota z Politechniki Wrocławskiej.
Najczęściej czytane:
- Wygodna i bezpieczna jazda. Student PW pracuje nad nowym typem amortyzatorów
- Nauka gry na pianinie - nieoceniony trening dla mózgu
Ekologiczne magazynowanie energii
Twórcy Ice Battery System podkreślają, że akumulatory wykorzystywane w wynalazku nie podlegają zużyciu. Ma to ułatwić ekologiczne i ekonomiczne zarządzanie energią. - Musimy pamiętać, że za chwilę, zgodnie z celami polityki energetycznej UE i regulacjami, firmy będą rozliczane ze swojego śladu węglowego - dodaje dr Piotr Piechota.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Goście: Michał Wojsa (pomysłodawca Ice Battery System), dr inż. Piotr Piechota (Politechnika Wrocławska)
Data emisji: 6.02.2024
Godzina emisji: 11.13
qch/wmkor